Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan mahmul hayatı suratsız yönde etkiledi

Facia ve Ivedi Ebat Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için zaman zarfında ve akşam ezanı saatlerinde akva yağmur uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde çalışkan olması muhtemel akva yağışlara ilgilendiren, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın güney ve batısı ile Kuzey Iye’da görülecek sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’de kuvvetli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında vadi saha çok kuvvetli olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BOĞANAK, 4 İLDE KOMPLE YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların peşi sıra dayanabilen çok ilde sağanak yağmur deli dolu oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’dahi sağanak yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’birlikte ise su baskınlarının yanı sıra dolu yağışları dahi hayatı suratsız etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’dahi zaman saat 16.00 sıralarında etkili olan boğanak yağış yurttaşlara baskı anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde ana yol ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını de akarsu bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla yoğun olduğu anların yer aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde akarsu mahmul koridorlarda güçlükle yürüdüğü görüldü. Yağmur nedeniyle trafikte da aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE DOLU VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi tarafından zaman için yoğun ve gök gürültülü bora yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve mekân ilçelerinde saat 15.00 sıralarında boğanak yağış başladı. Dolu ile anlaşılmaz kestirmece 1 saat çalışkan olan sağanak dolayısıyla ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Su birikintileri nedeniyle sürücüler pres anlar yaşadı. Yağmuru cadde üzerinde yakalanan vatandaşlar ise sakınmak amacıyla saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde bile aktif olan bora ve meşgul yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya karşı önlemler aldı. Çetin yağan baran cihetiyle haddinden fazla sayıda ocak ve gelişim yerinin mesnet katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak huysuz durumlara cebin hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA MAHMUL YAĞIŞI

Bursa şehir merkezinde öğle saatlerinde öğle saatlerinden itibaren saha düzlük asuman patırtılı boğanak etkili olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin efdal rakımdaki mahallelerine meşbu yağdı. Keles’te ceviz kadar yağan komple hayatı suratsız etkiledi. Ayrımsız vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Komple, tarım arazilerine de beis verdi. Eskişehir Havza Aritmetik ve Er Uyarı Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye bakarak Bursa’üstelik metrekareye saatte 75 kilogram yağmur düşmesi bekleniyor. Gök patırtılı boğanak yağış dolayısıyla oluşabilecek başat ve su baskınlarına alın hem Bursa Valiliği hem üstelik Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, içtimai medya hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu akşam yarısına kadardı, ancak Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden ikinci aynı uyartı henüz geldi. Bursa üzere erte saat 23.00’a büyüklüğünde kuvvetli yağmur uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MEŞGUL VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’üstelik muhtemel yağış Ezine ilçesinde enerjik oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla gelişigüzel yağmur başladı. Yağmurun ardından birlikte mahmul yağdı. Camlara vuran mahmul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Bora nedeniyle bazı caddelerde akarsu birikintileri oluştu. Basit Sanayi Sitesi’nde birlikte sokaklar suyla doldu. Fırtına zımnında ara sıra ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Hassas dikme dalları üstelik esasen ekipler tarafından toplandı.

MANİSA’DA MAHMUL VE YAĞMUR NEDENİYLE BASKI ANLAR YAŞANDI

Meteoroloji eliyle zaman amacıyla yoğun ve asuman ses sağanak yağış uyarısı yapılan Manisa’nın eşkâl ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’dahi saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Komple ile anlaşılmaz yaklaşık 1 saat çalışkan olan sağanak zımnında cadde ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen kişmiri önünde sürücüler arada bir ilerlemekte ağırbaşlılık çekti. Yağmura tedariksiz yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar edisyon anlar yaşadı.Benzeri esnafın çöpler zımnında tıkanan mazgalı marifetiyle açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri cadde ve sokaklarda kovanlık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte aktif olan boğanak günlük yaşamı ve trafiği pahal etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, vabeste yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Padişah Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar amacında korkulu su birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Sebep Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde kâh eş ve hisse senedi yerlerine akarsu bastı. İl Güvenlik Müdürlüğü’ne bağlı gidiş geliş ekipleri, yolda mütezayit vesait nedeniyle Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER GRUP KURDU

Kütahya şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Pörsümüş köyünde kısık yağışın peşi sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi amacıyla birçok noktaya zümre kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Nahiye Durum ve Er Ihtar Merkezi’den yapılan açıklamada üstelik “Akva yağışlar beklendiğinden şapadanak dominant, su baskını, sebep, domestik mahmul yağışı ve yağmur takkadak akva rüzgar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonra aniden bastıran acı yağmur hayatı hırçın yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde yaklaşık sakim saat deli dolu olan yağmur nedeniyle ana yollar ile bazen ocak ve hareket yerlerinde akarsu baskınları yaşandı. Aniden bastıran yağışa tedariksiz yakalanan gâh sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde mevcut Hal Kavşağı namına aşina köprü altında oluşan su birikintisinde çevrik kaldı. Mahdut küsurat sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı eş ve hareket yerlerine üstelik anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin gâh bölümlerinin su baskınlarıyla savaşım ettiği anlarda ise site merkezinin beraberinde Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan akarsu baskınlarından bilgisiz olan vatandaşlar, güneşli hamam bire bir yaz gününde park yeri ve sokaklara akış etti.

MUĞLA’DA BOĞANAK YAĞIŞ DIRIMSEL OLUMSUZ ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde zaman ortasında başlayan ve şehir merkezinde etken olan boğanak yağmur, kırsalda da hayatı zıt etkilendi. Milas üzere bugün ve ferda için asuman patırtılı sağanak yağış uyarısı yapılırken; asuman gürültülü boğanak yağışa karşı dikkatli olunması isteniyor. Hava Bilgisi’den yapılan uyarıda ansız hâkim, taşma, yıldırım, domestik meşbu yağışı ve yağmur anında sağlam rüzgar, hortum teşekkül riski kabil olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te el merkezinde kısaca 1 saat süren sağanak, bazı binaların bodrumlarında akarsu baskınlarına el açtı. Sağanak gâh mahallelerde neşelilik kesintilerine hastalık oldu. Su birikintilerinden geçmeye müteharrik kâh vesait arızalanarak yolda kaldı. Akarsu birikintileri şehir içi ve kentler arası yağız yollarında trafikte aksamalara sebep oldu. Bir Nice güdücü araçlarını sığınmak üzere çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Trafik ekipleri birlikte kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması üzere düzentileme yürütüyor. Site merkezinde alıngan ongun dalları zımnında ulaşımda aksama meydana geldi.Share: