Martir oğlu üzere seçme ay aldığı maaşla çocuklara şekerleme alıyor

Oğlunun martir olmasının peşi sıra değme ay aldığı maaşla çocuklara şekerleme düz Halime Pehlivan, Bozüyük’te hep aracılığıyla ‘Şeker Hastalığı Nine’ kendisine anılıyor.

1986 yılında vatani görevini yaparken Şırnak’ta terör örgütü marifetiyle pusuya düşürülerek şehit edilen Bitirmiş Ekrem Pehlivan’ın annesi Halime Güreşçi, değme ay aldığı maaşı ile çocuklara şekerleme alarak oğlu için müfit işliyor. Bilecik’in Bozüyük ilçesinde eşi Mustafa Güreşçi ile gelişigüzel dinç Halime Güreşçi, yıllarca devam ettirdiği bu davranışla kaza halkı eliyle ‘Şeker Nine’ yerine tanınıyor.

Vali Kızılkaya’dan Şeker Hastalığı Nine’ye görüşme

Şehit Güreşçi’ın sene-i devriyesinde Bozüyük’te güçlü annesi Halime Pehlivan ve ağabeyi Mustafa Güreşçi’ı görüşme eden Ilbay Kızılkaya, ailenin hatırlarını sordu. Ana Halime Pehlivan’a sarılarak avuntu eden ve oğlunu şehadetinin sene-i devriyesini rahmetle anan Ilbay Kızılkaya, “Şehitlerimiz bizlerin yer kutsal değerleridir. Onların bizlere emaneti olan aileleri üstelik daima başımızın tacıdırlar. Tığ seçkin ahit martir ailelerimizin yanındayız seçkin fırsatta aynı araya geliyoruz. Şehitlerimizin fedakarlıkları ve cesaretleri yardımıyla bu mübarek toprakların bizlere yurt olduğunun bilincindeyiz” diye niteleyerek bire bir sefer henüz tam şehitleri rahmetle, gazileri şükranla andı.

Şehit oğlundan ortalık aldığı maaşla her kamer şekerleme alan ve bunları dağıttığı üzere Bozüyük’te hep marifetiyle ‘Şeker Hastalığı Nine’ adına anıldığını anlatan Halime Güreşçi, ziyaretten ufuk duyduğu memnuniyeti dile getirerek Ilbay Kızılkaya’ya teşekkürname etti.

Ziyaretin böylece umum şehitlerin yerine yakarış edildi. – BİLECİK

Share: