Martir ve gazi ailelerin çözüm muntazır beklentileri masaya yatırıldı

İç Küçük Asya Şehit Aileleri ve Gazileri Cemiyet Başkanları müşavere toplantısı Sivas’ta yapıldı, toplantıda martir ailelerin hal muntazır meseleleri ele alındı.

Sivas Martir Aileleri ve Gazileri Derneğinde planlı toplantıya altı ilin topluluk başkanı ve yardımcıları katıldı. Toplantıda martir aileleri ve gazilerin günce yaşamda karşılaştıkları meseleler ele alındı. İstişare sonucunda martir ailelerinin ve gazilerin çözüm bekleyen problemlerinin yer aldığı 11 maddelik tıpkısı dayanabilen hazırlandı. Hazırlanan metinin ilgili kurumlara bildirileceği belirtildi.

“11 maddeden oluşan bir zorlu hazırladık”

Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, martir aileleri ve gazilerin yevmi hayatta yaşamış oldukları problemleri dile haberdar etmek için tıpkı araya geldiklerini söyleyerek, ” İç Rum Martir Aileleri ve Gazileri Topluluk Başkanlarımız geleneksel olarak gelişigüzel yıl alelumum bir ilimizde toplanıyor. Bu yıl Sivas ilimizde İç Anadolu’nda kim martir aileleri ve gazileri dernek başkanlarımızla istişare toplantısı yaptık. İstişare toplantımızın amacı martir ailelerimizin ve gazilerimizin yevmi hayatta muammer olduğu sıkıntıları dile beyan etmek. Bu sıkıntılara ne kabilinden hal üretiriz üzerine istişarelerimizi yaptık. Benzeri değişmeyen aldık. Almış olduğumuz kararları cemiyet başkanlarımız kendi illerinde kim vekillerine ve izinli kurumlara iletecekler. Bizde ilimizde ki yetkililere alınan kararların tamamını ileteceğiz. 6 ilimizden mevrut Aksaray, Çankırı, Niğde, Nevşehir, Kırıkkale ve Yozgat illerinden gelen başkanlarımızı 3 çevrim boyunca ağırladık. 11 maddeden oluşan tıpkı pek hazırladık. Mümasil zamanda meclise gidip yetkili kurumlarla bakanlıklarla görüşüp analizör üzere talepte bulunacağız” dedi. – SİVAS

Share: