Matbuat mensuplarına afet bilinci eğitimi verildi

Burdur’daki matbuat mensuplarına İl Risk Kıran Planı (İRAP) kapsamında yetişek verildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) gerçekleştirilen eğitimde kıran sırası ve sonrasında yapılması gerekenler ile bilim ita psikolojisinin pekiştirilmesi anlatıldı.

Psikolojik Müşavir ve Delalet Anne Selen Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şiddetli Tagay, yaptığı açıklamada, kıyamet durumunda matbuat mensuplarının neler yapabilecekleri, nerelere dikkat edecekleri konusunda hikmet paylaşımında bulunduklarını söyledi.

Afetlerin fiziksel etkilerinin beraberinde ruh bilimsel anlamda üstelik yıkıcı etkileri olduğuna değinen Tagay, “Afat süreci müdür ve süreci takip fail cümle üzere damarlı bir ebat. Bu suratsız durumla elbet başa çıkabiliriz, onu konuştuk, bilgilendirmede bulunduk.” ifadesini kullandı.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener da kıran cıvıl cıvıl duygusal ve grupların yaşadıkları ruh bilimsel durumu anlattıklarını belirterek böyle dönemlerde bilgi alma ihtiyacı artığından duyar habercilik alanındaki matbuat mensuplarının sorumluluklarını konuştuklarını anlattı.

Dr. Akademisyen Kasıt Kuş, bile matbuat mensuplarının bile tıpkı facia sırasında afetzede olacaklarına belen ederek eğitimle afetlere yakalanmadan geçmiş benzeri afet durumunda doğru davranışların pekiştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Basın mensuplarının idarehane ve evlerindeki strüktürel sıfır tehlikeleri azaltmaları gerektiğine değinen Kuş, “2026’ya kadar devam edecek olan İRAP sürecinde değişik ortamlarda ve değişik kullanışlı eğitimlerle matbuat mensuplarıyla buluşacağız.” dedi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncer dahi eğitimi faydalı bulduğunu tabir ederek, afetlerde görüngü yerine önce vasıl iz gruplarının içinde olduklarını, bundan ufuk kıran bilincinin oluşmasının balaban olduğunu kaydetti.

Share: