Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan ve Silifke ilçesine mecbur tıpkısı mahalleye kadar yayılan yangına açıktan ve karadan müdahale devam ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda elan belirlenemeyen nedenle cuşiş imdi. İhbar üstüne bölgeye Mersin Ağacı Orman Nahiye Müdürlüğüne merbut gelgel araçları ve meydan ekipleri sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın hareketli olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler da söndürme çalışmalarına destek verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye akşam düşünce ve uçuş sistemli helikopterler birlikte atıf edildi.

Çalışmalara vadi ekiplerinin yanında AFAD, UMKE, uyanık ve vatandaşlar üstelik bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları alarga ve karadan bitmeme eden hararet, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki gâh evler tedarik gayeli boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Mersin-Antalya D-400 karaca yolu ulaşıma kapatıldı. Kara yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri da trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ marifetiyle Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi güvenlik için kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle açıktan müdahaleye devam ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Ilbay Büyük Hamza Pehlivan, Mersin Ağacı-Antalya kara yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını itfa çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabahleyin saatlerinde başlayan yangının rüzgarın üstelik etkisiyle kısa sürede yayıldığını anlatım fail Güreşçi, yangının evvel etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde etkin olduğunu belirtti.

Yangına çevrim içerisinde engelleme kâin ekiplerle ilişkin bilgi veren Pehlivan, “Hava karardıktan bilahare da 3 akşam uçabilen helikopterle dahi mücadeleye bitmeme ettik. Şu anda da mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri dokunaklı tıpkısı şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler bile dahil tevessül etmek için uğraş devam ediyor. Şu anda onlar fiilen geceleyin saatleri olmasına karşın personelimizle bu arada arazideler. Personel sayımız de bölüm içerisinde artarak devam etti. Şu anda birlikte 850 personelimiz şahsen bu arazözlerde, arazide ve hareket makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, TOMA’lardan bindi alıyoruz. 20 civarında TOMA ile dahi bindi olunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün kuzey-güney istikametine döndüğünü dile getiren Pehlivan, şöyle bitmeme etti:

“Yamaçlardan aşağılara makul yayılmaya başlayınca tığ Büyükeceli’üstelik 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Ayrıca esasen Silifke Hırmanlı’dahi 20 göz ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü boşaltma etmemiz gerekti. Defa üstünde esasen aynı dinlenme tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin dahi 20 konutluk bire bir Acarlı mezrası var orda da 50 vatandaşımızı boşaltma ettik. Toplamda da 790 vatandaşımızı tahliye ettik. Hane adına da 185 konut, 118 da yine tatil köyündeki ev almak için 303 konutu boşaltmış durumdayız. Elbette vatandaşlarımızın değme mağduriyet yaşamaması için onları pansiyonlarımızda misafir ediyoruz. İaşeleri Kızılay aracılığıyla sağlanıyor. AFAD düzentileme gruplarımız var. Hep faaliyet gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren canlı bire bir şekilde bakım veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye bindi sağlıyorlar. Tabiatıyla ki proses içerisinde 7 birlikte yaralımız oldu. Onlar yangınla uğraş ederken bu zümre şeyler, dumandan duygulanma şeklinde olabiliyor. Onların üstelik keyif durumları gayet gür, dirimlik tehlikeleri yok. Onlara bile esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Bilcümle Mersin Ağacı’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize eski olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Birey kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Pehlivan, uymazlık belirleme çalışmalarının güdük sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda bir konut zararı bulunmayan”

Pehlivan, hararet nedeniyle seçkin risk olmaması için Mersin-Antalya yolunun üstelik geçici namına trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın kontrol altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını aktaran Güreşçi, “Uğraş bitmeme ediyor, sabaha kadar de devam edecek. İnşallah, bilcümle çabamız yer gücük sürede arama altına kabul etmek. Şu anda benzeri konut zararı bulunmayan. Elden ormanlık düz içerisinde kullanılmayan tıpkı bina saraka konusuydu. Şu anda çokça şükür tıpkısı kerte zararımız namevcut.” dedi.

Vali Pehlivan, yangında baltalama ihtimaliyle ilgili bire bir soru üstüne şunları kaydetti:

“Hep ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye niteleyerek henüz diyemiyoruz amma üstünde ilgilendiren arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Hep ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o yönlü bire bir tayin söz konusu değil ama çok yönlü değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: