Mersin’deki orman yangınına müdahale ediliyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde çıkan ve Silifke ilçesine sınırlı benzeri mahalleye büyüklüğünde yayılan cuşiş zımnında Mersin- Antalya yağız yolu ulaşıma kapatıldı.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda daha belirlenemeyen nedenle hararet daha çok. İhbar konusunda bölgeye Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne sınırlanmış gelgel araçları ve meydan ekipleri atıf edildi.

Kuvvetli rüzgarın enerjik olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler de itfa çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla gelişigüzel bölgeye akşam düşünce ve pervaz dizgeli helikopterler de irsal edildi.

Çalışmalara kayran ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, bitirmiş ve vatandaşlar da bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları açıktan ve karadan devam fail ateş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki kâh evler tedarik gayeli boşaltıldı.

Ateş zımnında Sazak-Antalya D-400 kişmiri yolu ulaşıma kapatıldı.

Öte yandan, sönüm çalışmalarına katılmaya revan benzeri arazöz Delikaya Mahallesi’nde şarampole devrildi. Kazada kötü almayan arazöz sürücüsü zat imkanıyla araçtan daha çok.

Mersin Ağacı Valisi Yüce Hamza Pehlivan, cuşiş bölgesinde incelemede bulunduktan sonraları yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde sâdır yangına ekiplerin aceleci şekilde müdahaleye başladığını söyledi.

Rüzgarın de etkisiyle yangının kısmen iskân alanlarına akilane yayımlanma eğilimi gösterdiğini aktaran Güreşçi, şunları kaydetti:

“Öncelikle şunu tabir edeyim; çokça şükür adam, duygusal kaybımız bulunmayan. Tedbiren mahallelerimize yakın 110 haneden 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Ateş oralara yaklaşmadan bu tedbiri aldığımız üzere onlarla ilişkin temas sağlık problemi ve ayrımsız sorun yaşamadık. Evlerde da hanelerde da şu zaman itibarıyla tıpkısı mesele bulunmayan. Hoppadak ormanlık düz içre metruk bire bir binanın yandığını rüfeka tespit ettiler. İçinde canlının bulunmadığı, hayat alanı olmayan metruk tıpkısı binaydı.”

Pehlivan, yangına engelleme eden ekiplerin sayısıyla ilgilendiren bilgelik vererek, tedbiren evlerinden boşaltma edilen vatandaşların kavuşum yerlerinin sağlandığını aktardı.

Bu vatandaşların iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındıklarını da dile getiren Güreşçi, “Akşam saatlerinde şayet evlerine dolaşım noktasında risk devam ederse barınmalarıyla ilgiyi de Gülnar merkezde pansiyonlarımız 460 kişi kapasiteli, onlar dahi amade arkaç getirildi. Onunla ilgili dahi tedbirleri almış durumdayız.” diye niteleyerek konuştu.

“Tesislerde temas külfet söz konusu değil”

Pehlivan, rüzgarın hızının biraz kesildiğini, mücadelenin güç şekilde devam ettiğini fakat yangın üzere elan “arama altına aldık” ifadesini kullanamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Havadan, karadan bilcümle ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah gücük süre içerisinde söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu noktada bitmeme ediyor. Şu an itibarıyla mahallelerimizde, hanelerimizde, buradaki tesislerde herhangi bir gravite bahis konusu değil. İlk etapta oralara yönelik tedbirler alınmıştı, alınmaya birlikte bitmeme ediyor. bundan sonra şu anda kuzeydoğu istikametinde aynı yayılım söz konusu. Ona da lazım müdahaleler yapılıyor.”

AK Parti Mersin Ağacı Milletvekili Zeynep Gül Yılmayan, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız ve Gülnar Şehremini Alpaslan Ünüvar bile coşkunluk bölgesinde incelemede bulundu.Share: