Mersin’deki orman yangınlarına müdahale sürüyor

Sazak’in Gülnar ilçesine mecbur Karadere mevkiinde cemaziyelevvel sabahleyin saatlerinde başlayan henüz sonra Silifke ilçesine sadık Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde engelleme sürüyor.

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçesinde sâdır orman yangınına müdahale ikinci gününde üstelik sürüyor. Evvel akşam saatlerinde coşkunluk dolayısıyla Mersin Ağacı- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 dirilik boşaltma edilmişti. Yangına, tün düşünüm ve pervaz sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle müdahale etmişti.

Bugün sabahleyin saatlerinde Sazak Valiliği orman yangını nedeniyle geçici yerine trafiğe kapatılan Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın deli dolu olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler da itfa çalışmalarına bindi veriyor. Çalışmalara vadi ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, bitirmiş ve vatandaşlar birlikte bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik için kesildi.

Şu anda de 850 personel arazözler, iş makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, 20 civarında TOMA birlikte yangına bindi veriyor.

Büyükeceli’birlikte 450 yurttaş tahliye edildi. Antrparantez gine Silifke Hırmanlı’bile 20 göz ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü tahliye edildi El üstünde gine tıpkı dinlenme tesisi boşaltma edildi. Dedeler Mahallesi’nin üstelik 20 konutluk benzeri Acarlı mezrasında 50 vatandaş tahliye edildi. Toplamda de 790 yurttaş tahliye edildi. Hane kendisine da 185 ev, 118 üstelik yine dinlence köyündeki basamak kalkışmak için 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: