Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente başat ve seylap uyarısı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, iç ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve vadi meydan çokça bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğu su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun şimal ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli tevessül etmek için aralıklı boğanak ve meydan yer asuman curcunalı boğanak yağışlı, değişik yerlerin az bulutlu ve celi geçeceği tutum ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 ülke amacıyla solgun ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin ihtar verildi.

DOMINANT VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile giderek Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde evcil olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (apansız başat, su baskını, sebep, yağış çabucak sağlam rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişkin çetin durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tutum edilen meteorolojik vaka sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok müdebbir olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “potansiyel ateş durumu”na belen ediyor. Tahmin edilen meteorolojik fenomen sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek operasyon üzerine dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: