Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile soluk kodlu ikaz! Dangadak yeğin ve akarsu baskınları üzere müdebbir olunması istendi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen serencam gelgel raporlarına bakarak ferda günün ilk saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök curcunalı sağanağın, Marmara’nın cenup ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Garp Karadeniz’da Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’da, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın yıldız ve garp ilçelerinde espaslı ve evcil yerine sağlam yağış bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 toprak amacıyla zerrin kodlu uyarma verildi. Bu iller ortada Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce düzlük alıyor.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Meteoroloji’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın şimal ve doğusu, Batı Karadeniz (Sinop hariç), Çanakkale’nin çöz kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın yıldız ve günindi kesimlerinde düz düzlük akva olması beklendiğinden baskin, taşma, ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara alın tedbirli ve titiz olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği de sosyal medya hesabından uyartı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; ferda ilk saatlerden itibaren İstanbul’dahi boğanak ve gök patırtılı bora yağışların; aralıklı ve domestik olarak kuvvetli olması bekleniyor. Larpadak yeğin ve su baskınına cebin titiz ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Umum Müdürlük, çekicilik sıcaklığında heybetli aynı farklılık olmayacağını de açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “gizil hınç durumu”na meni ediyor. Anlayış edilen meteorolojik hikâye sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek operasyon konusunda titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: