Meteorolojiden kritik sağanak yağış uyarısı! Yekpare gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin yıldız, iç ve şark kesimlerinin parçalı ve düz yer çokça bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğu su, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerli doğmak için aralıklı bora ve düz yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve celi geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde evcil kalkmak için sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; yağış düz yerlerde biraz azalacağı, ayrıksı yerlerde kocaman tıpkısı başkalık olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği tutum ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Doğu Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) yerine eseceği tutum ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde evcil namına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara cebin (anide baskın, seylap, sebep, yağış çabucak sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda garp ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerli oluşmak üzere boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

EGE

Parçalı, yan kesimlerinin az bulutlu ve vazıh geçeceği tutum ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Şarki Akdeniz’in yerel başlamak üzere espaslı sağanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, gün doğusu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel görünmek amacıyla espaslı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, mıntıka genelinin evcil kalkışmak üzere espaslı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, toprak genelinin domestik kalkışmak için espaslı bora ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde meydan yer kuvvetli olması bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin yıldız ve garp kesimleri, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli olmak üzere aralıklı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel kalkışmak amacıyla sağanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

Share: