Meteoroloji’den Marmara İçin Uyarı: “Dominant, Feyezan ve Yıldırımlara Karşı Dikkatli Olunmalı”

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, ferda Marmara Bölgesi’nde asuman ses sağanak yağmur beklendiğini duyurarak vatandaşları yeğin, feyezan ve yıldırımlara alın uyardı.

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü internet sitesinden yapılan uyarıya bakarak, ferda Marmara Bölgesi’nde gök gürültülü boğanak yağmur deli dolu olacak. Meteorolojiden yapılan uyartı şöyle:

“12.09.2022 Pazartesi haset Marmara Bölgesi’nde muhtemel asuman patırtılı sağanak yağışların geceleyin saatlerinden itibaren (03: 00 TSİ) Trakya’da ( Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), sabahleyin saatlerinden itibaren kuzeyinde ve doğusunda ( İstanbul’un şimal kesimleriyle Rum yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevreleri) gücük sürekli ve yerli gelmek üzere akva (21-50 kg/m2) olacağı oranlama ediliyor. Yağışların Trakya’da gün ortası saatlerinden sonraları, gün doğusu kesimlerde akşam ezanı saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Şapadanak dominant, su baskını, saika, domestik yoğun yağışı, kısa mütemadi fırtına ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: