Milli Eğitim Bakanı Özer: “2020-2021 Talim Yılında Üniversitelerde Tahsil Gören Ecnebi Tabiiyetli Mektepli Sayısı 224 Bin 48”

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta; 2020-2021 öğretim yılında üniversitelerde tahsil gören ecnebi uyruklu mektepli sayısının 224 bin 48 olduğunu açıkladı. Özer, 2021-2022 tedrisat yılı üzere ecnebi uyruklu öğrencilere ilgili istatistiklerin ise elan açıklanmadığını bildirdi. Gürer, “Üniversitede dahi ecnebi öğrenci sayıları seçme sene artmaktadır. Bu süreçler akilane ve problemsiz yürütülmelidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer’in Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı ve okullardaki ecnebi miftah eğitimiyle ilişkin soru önergesine cevap verdi. Gürer, Özer’e şu soruları yöneltmişti:

“2021 -2022 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE EĞİTİM KAYRAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI KAÇTIR?”

“Ülkemizde 2021 -2022 yetişek tedris döneminde eğitim düz yabancı tabiiyetli öğrenci sayısı kaçtır? Çıkışlı olan yabancı uyruklu öğrenci sayısı kaçtır?  Ülkemizde okullarda yabancı açacak eğitimi düzlük mektepli sayısı kaçtır? Ecnebi açar derslerine karşın okullarda öğrencilerin bu bağlamda tam tıpkı eğitime erememelerinin nedenleri nelerdir? Yabancı komütatör eğitimin gelişimine müteveccih çalışmalar yapılmakta mıdır?  Ülkemizde 2021-2022 döneminde terbiye düzlük mülteci yavru sayısı kaçtır? Ülkemizde doğarak T.C. vatandaşı olan mülteci çocuklarından eğitime başlayan sayısı kaçtır?”

“2020-2021 ÖĞRETİM YILINDA ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENİM GÖREN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI 224 BİN 48”

Gürer’in sorularını yanıtlayan Bakan Özer, 2021- 2022 talim yılı için yabancı uyruklu öğrencilere ilgilendiren istatistiklerin henüz açıklanmadığını, 2020-2021 tedrisat yılında ülkedeki üniversitelerde tahsil gören ecnebi tabiiyetli mektepli sayısının ise 224 bin 48 olduğunu belirtti. Özer, 2019-2020 tedrisat yılında üniversitelerden çıkışlı olan ecnebi uyruklu mektepli sayısının ise 13 bin 417 olduğunu ifade etti.

Önceki Milli Yetişek Bakanı Saf Selçuk ise Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta; 2018-2020 terbiye tedris yılları ortada oran üniversitelerinde yöre lisans, lisans, erdemli lisans ve doktora eğitimi kayran Suriyeli öğrenci sayısının 73 bin 570, Libyalı mektepli sayısının ise 2 bin 6 olduğunu bildirmişti.

SINIFLARA BAKARAK HAFTALIK ÖĞÜT SAATİ DEĞİŞİYOR

Özer, beş ve ortaokullarda haftalık ders çizelgesine bakarak; İngilizce, Almanca, Fransızca, Arabi derslerinin beş 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda haftada 2’şer saat, ortaokul 5 ve 6. sınıflarda haftada 3’er saat, 7 ve 8 inci sınıflarda haftada 4’er saat okutulduğunu tabir etti. Nazır Özer, selektif ecnebi komütatör dersleri kendisine ise İngilizce, Almanca, Frenkçe, Arabi, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Çince yabancı araç derslerinin okutulduğunu belirtti.

“YAZ OKULU EĞİTİMİNDE 4’ER HAFTALIK SÜRELER İLE HAFTADA 12 IBRET SAATİ İNGİLİZCE EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR”

Yabancı vesile dersinin 2012-2013 eğitim öğretim yılından başlanarak ilkokul 2’nci sınıftan itibaren okutulmaya başlandığını anımsatan Vekil Özer, “İlkokul 4. derslik ve ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda tahsil gören iştahlı öğrencilere; yaz tatillerini mübarek şekilde geçirmeleri için Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Sübvansiyon ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu kapsamında İngilizce dersi yaz okulu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerimize müteveccih 4 Temmuz-28 Ağustos tarihleri ortada düzenlenen yaz okulu eğitiminde 4’er haftalık süreler ile haftada 12 ibret saati İngilizce eğitimi verilmiştir” dedi.

“PICTES ÖĞRETMENLERİNİN MEB GRUP BEKLENTİLERİ BILE BITMEME ETMEKTEDİR”

Özer’in yanıtını değerlendiren Gürer, “Eğitimin başladığı bu süreçte mektepli sayıları büyüklüğünde on milyona benzeyen mülteci, göç ya da değişik yollarla ülkemize gelenlerin çocuklarının eğitime erişimi ve eğitim bilimi almaları konusu da çetin tıpkısı sorundur. DENIZ desteği ile PICTES kapsamında 5 bine yakın yetişek veren proje görevlisi öğretmen vardır. PICTES öğretmenlerinin MEB kol beklentileri üstelik devam etmektedir. Üniversitede dahi yabancı öğrenci sayıları herhangi bir sene artmaktadır. Bu süreçler akilane ve sorunsuz yürütülmelidir” dedi.

Share: