MKE AŞ Çelik Fabrikası’nda başıboş dövme el atölyesi inşaatı bitmeme ediyor

Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) namlu ihtiyacının karşılanması amacıyla Araba ve Kimya Endüstrisi AŞ (MKE) Çelik Fabrikası’nda kurulumu bitmeme fail azade darp zor atölyesinin mesafe ayında hizmete alınması planlanıyor.

MKE AŞ Kırıkkale Polat Fabrikası’nda 2018 yılında devreye alınan Çelikhane Atölyesi, günlük 540 titrem üretim kapasitesi ile öncelikle TSK’nin ihtiyaçlarını, sonrasında ise yurt içi sanayinin dışa bağımlılığını azaltma amaçlı yerine kaliteli polat materyal ihtiyacını yerel imkanlarla üretmeye bitmeme ediyor.

Ekim ayında tamamlanması ve mesafe ayında da hizmete alınması planlanan azade darp tahakküm atölyesinde, TSK’nin namlu ihtiyaçları, nitelenmiş vurma çelik, gemi şapları, uçak motorlarının turbo fan ve diskleri ile demir çelik sektörü amacıyla hadde merdaneleri üretilecek.

AK Parti Kırıkkale Mebus Ramazan Fert, gazetecilere yaptığı açıklamada, MKE ATLATMAK’nin yontu değişikliğinin peşi sıra adeta şaha kalktığını söyledi.

Çelik Fabrikası’nda erkin vurma yumruk atölyesi kurulumunun birlikte bitmeme ettiğini aktaran Fert, şöyle konuştu:

“7 bin tonluk, alanında Türkiye’de bir tane. Dünyada ise hakeza 10 kuruluş var, 11’incisini dahi Kırıkkale’ye kazandırdık. Hep bu yatırımlara MKE’nin çok ortaklı şirketi olmasının çok alçak katkısı oldu. Tesis, meyan ayında devreye girecek ve üretime başlayacak. İnşallah Cumhurbaşkanımız bile açılışını gerçekleştirecek. Tesiste, uçak, makine ve roketlerin şanlı parçaları üretilecek. MKE KAZANÇ ve Kırıkkale’miz, savunma sanayisinde dünyanın çevrilmiş merkezlerinden biriyken, demincek serbest darp polat alanında dahi farklı bir alana evrildi. Bu üniteyle hurda alüminyum malzemeler burada alüminyum külçesi haline ati. Alüminyumun da farklı türevleri üretilecek. MKE SERPMEK ve Kırıkkale imdi alüminyum sektöründe birlikte Türkiye’de kebir merkezlerden birisi olacak.”

Share: