Muğla’nın aktif yegâne başpehlivanı Ulu Yanatma’nın güreş meydanı inadı Açıklaması

Kelle boyunda güreşmeye başladığı 2016’daki 655’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sonrası sakatlanan Muğla’nın faal biricik başpehlivanı Büyük Yanatma, geçirdiği ameliyatların arkası sıra yeniden çeri meydanında kısım gördü.

Fethiye Belediyespor Kulübü sporcusu olan 31 yaşındaki Uca Yanatma, başpehlivan olduktan bire bir yıl bilahare omzundan ve sol dizinden sakatlandı.

Sakatlığına rağmen çeri meydanlarında mücadeleyi sürdüren Yanatma, 2018’de Denizli’nin Çameli ilçesinde 5’incisi yapılan Hasan Delimsirek Besili Pehlivan Güreşleri’nde ve 2019’da Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 27’ncisi düzenlenen semiz güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivan, sonsuz nükseden sakatlıkları zımnında İzmir ve Kocaeli’de geçirdiği ameliyatlar sonrası çeri meydanlarından uzak kaldı. Tedavisi için mevki genelinde hekim arayışına giren Uca Yanatma, Muğla’da geçirdiği ameliyatların ardından yeniden asker meydanına döndü.

Bu sene 8’incisi düzenlenen Köyceğiz Geleneksel Semiz Güreşleri’nde teferruatlı yıllar bilahare dal bağlayan Mehabetli Yanatma, Kırkpınar başpehlivanlarının ortada 3. oldu.

“Çok şükür yeniden çayırlara döndüm”

Yüce Yanatma, AA muhabirine, geçirdiği ameliyatlar sonrası yeniden meydanlara dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tedavisine ulama sağlayan Prof. Dr. Nevrez Özgürlük Aydoğan, Fethiye Belediye Başkanı Bilen Esmer ve Beşkaza Firez ve Tesanüt Platformu Başkanı Inhina Karakuş’a teşekkür eden Yanatma, imdi dolgunca dereceler fayrap etmek için savaşım edeceğini dile getirdi.

Son güreşlerde rakipleriyle korkunç savaşım ederek yarı finale büyüklüğünde geldiğini tamlayan Yanatma, “Güzeşte yıl çokça şişman bire bir ameliyat geçirdim. Çokça şükür yeniden çayırlara döndüm. Büyük tıpkı ameliyattan çıkıp, bu kadar bodur sürede toparlanıp gine başpehlivanlarla güreşmek görgüsüz değil. Biz hırsımız ve azmimiz sebebiyle sahalara ansız döndük. Elimizden geleni yer iyisiyle yapmaya çalıştık. Bu yıl mevsim böylecene ayrımsız işler elan geçireceğim.” diyerek konuştu.

Kırkpınar’a odaklanacak

Ali Yanatma 14 yaşında çıktığı çeri meydanında yüce başarılar kazandığını ve bu başarıları sürdürmeyi amaçladığı dile getirdi.

Önümüzdeki yıl Muğla ve Fethiye’yi yer bol şekilde işaret etmek amacıyla ceht göstereceğini anlatan Yanatma, “Elbette ki önümüzdeki sene üzere arz nazik hedefim Edirne’de yapılacak Tarihi Kırkpınar Besili Güreşleri. İnşallah elimizden gelenin genişlik iyisini yapacağız.” diye niteleyerek konuştu.

2016 yılında başpehlivan olduktan tıpkısı hafta bilahare sakatlıkla uğraş etmeye başladığını aktaran Yanatma, bu süreçte haddinden fazla şişman talihsizlikler yaşadığını sözlerine ekledi.

Share: