Muş haberleri… Reisicumhur Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü programında konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tek saldırıya, oyuna, tuzağa tahammülümüz yoktur. Bayrağımızda sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü gaye kayran on paralık kimseyi affetmeyiz.” dedi.

Erdoğan, Malazgirt Milli Park Yeri Alanı’nda düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü programında konuştu.

Türk edebiyatında genişlik çok işlenen tarihi hadiselerin başında Malazgirt’in geldiğini tamlayan Erdoğan, ilmi araştırmaların yanında koşma, tecrübe ve hikayelerle destanlaşan bu zaferi kendilerinden ahir nesillere birlikte erişmek ulaşmak işlemenin, herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Ülkede aynı gün milli seçme özlenti kadar Malazgirt’in birlikte unutturulmaya çalışıldığı günlerin yaşandığını belirten Erdoğan, şairlerin şiirleriyle, tarihçilerin eserleriyle bu sinsi oyunu nakzen millete bugün şanla, şerefle, heyecanla tekrarladıkları ürünler bıraktıklarına bel etti.

“Bu şiirin anlatım ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık”

Millete bu eserleri hediye eden cümle münevverleri şükranla el eden Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Yahya Kemal’in şu şiiri, 1000 yıldır Anadolu’üstelik girdiğimiz değme gazanın adeta özetidir. Deneyimsizlik yıllarımdan bu yana hep rapor ettiğim kabil ‘Şu kopan sıkıntı Türk ordusudur evet Rabbi, senin uğrunda ölen kargaşa budur evet Rabbi, ta kim yükselsin ezanlarla müeyyed namın, galip vücut çünkü bu sonuç ordusudur İslam’ın.’ sınır dışı harekatlarımızın gelişigüzel birinde, dostlarımıza arkalama için gittiğimiz seçme yerde, bu şiirin tabir ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık. Alem şairimiz Arif Nihat Asya’nın şu şiiri üstelik Malazgirt’ten bugüne çokça iyicene mesajlar iletiyor. ‘Torunlarım dört yana kol kol gitsin, Malazgirt’ten İstanbul’a defa gitsin, gelip sana çoğaltan gücü yavaştan, anlamazsa haritadan sil gitsin. Fariğ gibi davran merkezde, iki yandan esen yürüsün, sol gitsin, olsa de serencam saatin, son dakikası, senden aman dileyeni tabut gitsin, şehitlerim Allah’a al aldatma gitsin, yaralıma akarsu verene bal gitsin.’ “

Milletin vakit kaybetmeden önemli aklı ve gücünü değil bire bir zamanda vicdanını, ahlakını ve inceliğini bile ifade eden bu tasvirleri ruhlarının yer ayrık köşesinde sahabet ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bizi ecdadın özellikle namahrem ettiği ve sonsuz olarak düşmana bakışını tabir ettiği yerde bizler aynı Şehriyâr Alparslan üzere, aynı Osman Gazi’nin, bire bir Fatih’in, Yavuz’un, Padişah Süleyman’ın yaptığı gibi bugün da er meydanında değme kalem mücadeleyi verirken biricik benzeri masumun canına fesih getirmemiş ve bu hassaslık içerisinde akım ediyoruz. Bayrağımızın dalgalandığı rastgele yerin cüret ve erinç sembolü olarak görülmesinin gerisinde bu ufuk vardır.” diye niteleyerek konuştu.

Bu inceliği kullanmak isteyenlerin çıktığını kaydeden Erdoğan, vakarlı ve azimli duruşla onların üstelik üstesinden gelmeyi bildiklerini rapor etti.

“Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır”

Anadolu’nun adım adım Türk medeniyetinin maddi ve manevi unsurlarıyla işlenmesi sürecinin hem kılıçla hem kalemle hem de kalple olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Arif Nihat ne güzelce söylüyor, ‘Ezanımdan alışıp tekbire, buldunuz bahtiyarlık imanımla, vatan ettim sizi ey topraklar, 5 sıra damgalayıp alnımla.’ Kavim olarak zaman bile istiklalimizin işaretleri kendisine semalarımızda yankılanan ezanları ve baylan baylan dalgalanan aldatma bayrağı alelhusus görmemizin gerisinde aha böyle bire bir merak ve aşk vardır. Biz ezanlar susmayacak, bayrak inmeyecek dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler boşuna endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fütuhat, bu şehitler onların da özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Yeter kim vatanlarına çıyanlık etmesinler, yeter ki milletine düşmanlık yapmasınlar, kâfi kim milli ve manevi değerlerimize husumet beslemesinler. Bunun dışında herkes başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır.”

Devletin beherglas vatandaşına sahip çıkma güce, kudrete topluluk olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun için değme fırsatta “Biricik millet, bir tane bayrak, bir tane vatan, tek ululuk. Bir olacağız, ongun olacağız, ateş parçası olacağız, kardeş olacağız, hep alay malay Türkiye olacağız.” dediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiçbir saldırıya, tek oyuna, hiçbir tuzağa tahammülümüz yoktur. Bayrağımızda sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü tasavvur düz hiç kimseyi bilsinler ki affetmeyiz. Vatanımızı bölmeye, devletimizi yıkmaya müteharrik on paralık kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Değişik temas konuda herkese gönlümüz de kapımız de açıktır. Padişah Alparslan’dan Süleyman Şah’a, Osman Gazi’den Gazi Mustafa Kemal’e uzanan bütün sıra içindeki değerimizin etrafında hangi büyüklüğünde sıkı kenetlenirsek, bugünkü kızıl elmalarımıza o kadar azimli ve hızlı ilerleriz.” ifadelerini kullandı.

“Gelecek beniz sene bizim medeniyetimizin asrı olacak”

Cumhuriyetin 100. yılına atadıkları 2023 hedefleriyle ait bunun üzere millete saraka verdiklerini, fethin 600. yılına atadıkları 2053 vizyonunu bunun için hazırladıklarını, Malazgirt Zaferi’nin 1000’inci yıl dönümüne adadıkları 2071 hayallerini bunun amacıyla kurduklarını tamlayan Erdoğan, “Yakın tarihimizde 19. asır yıkılışın, 20. yüzyıl baştan dirilişin çağıydı. İçinde bulunduğumuz 21. asır şahlanışın, inşallah gelecek yüz yıl üstelik bizim medeniyetimizin asrı olacaktır, unutmayın.” dedi.

Erdoğan, konuşmasının böylelikle Ömer Öztürkmen’in “Tıpkısı cuma namazı sabahı Allah’a karşı, Malazgirt’te 54 bin çeri, bestelediler bildirme güzelce marşı, Allah’u ekber, Allahu Ekber, bayrak öncü fetih müjdesi, parça parça dünya-ı urum, önce denizlerde önceki seccadesi Alparslan ordularının, Anadolu’m geliyor ışıktan kopmuş askerler, Allah’a uzanmış ağyar geliyor, kalk ayağa kubbe ol düz ver, göklerce minareler geliyor, onlar ki ilahilerle yıkandılar, kırklarca okunmuş ayrımsız namazlı su, bir vakitler dağlardan nazil bozkurtlar, demincek akıbet peygamber ordusu.” dizelerini okudu.

Şehriyâr Alparslan’ı ve askerlerini tazim, yağmur ve hürmetle el eden Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünün Türk milletine, Anadolu’ya ve birlik İslam alemine kandırıcı olması temennisinde bulundu.

Törenden notlar

Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Yüksek Yıldız, Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli’ye ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye günün anısına hediye sunma etti.

Tören sonrası Erdoğan, Bahçeli ve Destici’nin ellerini havaya kaldırarak vatandaşları selamladı.

Reisicumhur Erdoğan, törene katılanlarla eş fotoğrafı de çektirdi.

Cingöz Mehterler Birliğinin eylem sunduğu törende, Kur’an-ı Ahi okundu, dualar edildi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Afiyet Bakanı Fahrettin Insan, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve güç komutanları ile Ilmek İşleri Başkanı Mualla Erbaş, DÜRÜST Öğür Genel Başkanvekili Binali Sebep ve Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da katıldı.

(Bitti)

Share: