Muş’ta ailelerin HDP önündeki genç erkek nöbeti sürüyor

Muş’ta ailelerin HDP önündeki döl nöbeti sürüyor

8 yıldır oğlundan veri alamayan baba:

“Kardeşlerinin başına şemsiye olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere askeriye yapacaksın”

MUŞ – Muş’ta, 2014 yılında oğlunu elektronik beyin mühendisliği okuması amacıyla üniversiteye gönderen Halit Altun, 8 yıldır malumat alamadığı evladına seslenerek, “Kardeşlerinin başına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere askerlik yapacaksın” dedi.

Muş’ta çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan anneler, soğuk havaya rağmen eylemlerine bitmeme etti. HDP uğrunda evlatlarına kavuşacakları haset umutla muntazır anneler, 85. haftada de evlatları için eylem yaptı. Parti binası önüne gelerek HDP ve PKK’dan çocuklarını isteyen anneler, HDP ve PKK’yı lanetledi. Evlatlarına köylü dönmeleri üzere çağrıda mevcut anneler, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Artık kâfi, bırakın evlatlarımızı” ve “Daha Çok yeter, yakamızdan düşünüm” mukayyet dövizler açtı. Evlatlarına tasdik olmaları çağrısında kâin aileler, kararlı bekleyişlerini sürdürüyor.

“Çocuğumu HDP’den istiyorum”

6 yıldır oğlunun kayıp olduğunu ve bir malumat alamadığını ifade eden asıl Şahinaz Özcan, “Oğlum var mı, namevcut mu bilmiyorum. Çocuğumu HDP’den istiyorum. HDP çocuğumun nerde olduğunu biliyor. 3 yıldır Muş ve Diyarbakır HDP önündeyiz. Ne aynı dönem HDP gelip sormuyor ‘siz ne için buradasınız?’ diye. Çocuklarımız için buradayız. Çocuğumu almayana kadar burayı ayrılma etmeyeceğim. Antipatik olsun, şita olsun, hangi olursa olsun gene burada olacağım. Bire Bir çocuk dağda kalsa da yine buradayız. Atilla sesimi duyuyorsan gel devlete doğrulama ol. Sen demin neredesin? Burada olsan senden haberimiz olacaktı ama deminden neredesin, var mısın, yok musun haberimiz yok” dedi.

“20 yılda olsa HDP’nin uğrunda defa tutacağız”

2014 yılında oğlunu Malatya İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuması üzere gönderdiğini ve 8 yıldır çocuğunu göremediğini anlatan baba Halit Altun da, “8 zaman demiyorum, 8 yıldır çocuğum yok. 8 yıldır bu hasreti çekiyoruz. 20 yılda olsa HDP’nin önünde defa tutacağız. HDP sanmasın kim tığ buradan basit yalınç çekip gideceğiz, sonuna büyüklüğünde devam edeceğiz. Çocuklarımızı HDP’den istiyoruz, onlardan eksantrik istediğimiz benzeri madde bulunmayan. Çocuklarımızı kandırıp götürdüler. Okullardan 14-15-16 yaşlarındaki çocukları alıp götürüp PKK’evet tasdik ettiler. Kişi çocuklarını götürüp PKK’ya teslim etsinler! Bizim çocuklarımızı düşüncesiz göndersinler. Yazık, günahız tığ. Aylardır kar, şita, yaz demeden bütün bu yollardayız. Gitmediğimiz, gezmediğimiz düzlük kalmadı. Elimizde olan biraz kuruş parayı da bu yollar bile yedik bitirdik. Çocuklarımıza varamadık. Çocuklarımızı bizden sakladılar, bize göstermediler” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim ama bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere askerlik yapacaksın”

Yıllardır evladı yüzünden elem çektiğini vurgulayan ağababa Halit Altun, “Kâfi bu acıyı çektik. Daha Çok bittik, ayakta duracak halimiz kalmadı. Hep dertliyiz, bilcümle kederliyiz, bilcümle sıkıntılıyız. Sizi kandırıyorlar, taşların arasında, derelerin içinde, suların içre süründürüp götürüyorlar. Sizi kavisli bir yola sokmuşlar. Gel devletine, askerine teyit ol. Şevket hepimizin devletidir. Ben şu an Türk bayrağının altında yaşıyorum. Senin orada hangi işin var oğlum? Seni okul okumaya gönderdim, git insan ol dedim. Bilgisayar Mühendisi oldun. Kardeşlerinin başlarına şemsiye olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere askeriye yapacaksın. Bunu bilmiş olsaydım evet o dakika için kişi kafama benzeri mermi sıkacaktım seni uyumak üzere, evet bile senin kafana aynı mermi sıkacaktım seni uyumak amacıyla” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’evet verdiler”

Oğlu Atilla Özcan için HDP uğrunda nöbetini sürdürdüğünü kaydeden cet Şemsettin Özcan ise şöyle konuştu:

“Tığ gelip çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. HDP bizi kandırıp diyordu kim ‘kadın bize katılın bu Kürt davasıdır’ diye niteleyerek. Bu Kürt davası değil, bu Amerika davasıdır. Kürt davası olsaydı HDP bizim yanımıza gelip bindi verirdi. Bunlar bizim çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler. Bunların ne hakkı var? Kürtleri bütün kandırdılar. Kürtlere darbe vuruyorlar. Çocuklara sesleniyorum: bizi duyuyorsanız derhâl gelin askere, polise doğrulama olun. 6 senedir çocuğumun derdini çekiyorum. 3 senedir Diyarbakır ve Muş’ta HDP önündeyim. Sonuna büyüklüğünde da HDP’nin önünden çekilmeyeceğim.”

Share: