Muş’ta ailelerin HDP önündeki yavru nöbeti sürüyor

Muş’ta, 2014 yılında oğlunu bilgisayar mühendisliği okuması üzere üniversiteye gönderen Halit Altun, 8 yıldır selen alamadığı evladına seslenerek, “Kardeşlerinin başına şemsiye olacaksın dedim ama bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere (PKK) askerlik yapacaksın” dedi.

Muş’ta çocuklarının terör örgütü PKK aracılığıyla kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul markajcı anneler, itici havaya karşın eylemlerine bitmeme etti. HDP uğrunda evlatlarına kavuşacakları haset umutla muntazır anneler, 85. haftada bile evlatları amacıyla gösteri yaptı. Öğür binası önüne gelerek HDP ve PKK’dan çocuklarını isteyen anneler, HDP ve PKK’yı lanetledi. Evlatlarına kavrayışsız dönmeleri amacıyla çağrıda mevcut anneler, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Çıktı kâfi, bırakın evlatlarımızı” ve “Çıktı yeter, yakamızdan düşünüm” bağlanmış dövizler açtı. Evlatlarına doğrulama olmaları çağrısında bulunan aileler, kararlı bekleyişlerini sürdürüyor.

“Çocuğumu HDP’den istiyorum”

6 yıldır oğlunun kaybolma olduğunu ve aynı bilgelik alamadığını tabir fail temel Şahinaz Özcan, “Oğlum var mı, yok mu bilmiyorum. Çocuğumu HDP’den istiyorum. HDP çocuğumun nerde olduğunu biliyor. 3 yıldır Muş ve Diyarbakır HDP önündeyiz. Ne tıpkı dolaşma HDP gelip sormuyor ‘siz ne üzere buradasınız?’ diye. Çocuklarımız için buradayız. Çocuğumu almayana büyüklüğünde burayı terk etmeyeceğim. Soğuk olsun, kış olsun, hangi olursa olsun tekrar burada olacağım. Tıpkı bala dağda kalsa üstelik tekrar buradayız. Atilla sesimi duyuyorsan gel devlete teslim ol. Sen demin neredesin? Burada olsan senden haberimiz olacaktı ama deminden neredesin, var mısın, bulunmayan musun haberimiz yok” dedi.

“20 yılda olsa HDP’nin uğrunda kere tutacağız”

2014 yılında oğlunu Malatya İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuması için gönderdiğini ve 8 yıldır çocuğunu göremediğini anlatan cet Halit Altun dahi, “8 periyot demiyorum, 8 yıldır çocuğum namevcut. 8 yıldır bu hasreti çekiyoruz. 20 yılda olsa HDP’nin önünde öğün tutacağız. HDP sanmasın ki tığ buradan yalın kat macerasız çekip gideceğiz, sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğiz. Çocuklarımızı HDP’den istiyoruz, onlardan ayrıksı istediğimiz bir molekül namevcut. Çocuklarımızı kandırıp götürdüler. Okullardan 14-15-16 yaşlarındaki çocukları alıp götürüp PKK’evet teyit ettiler. Kendi çocuklarını götürüp PKK’ya teyit etsinler! Bizim çocuklarımızı gabi göndersinler. Efsus, günahız tığ. Aylardır kar, şita, yaz demeden bilcümle bu yollardayız. Gitmediğimiz, gezmediğimiz düz kalmadı. Elimizde olan beş altı kuruş parayı bile bu yollar dahi yedik bitirdik. Çocuklarımıza varamadık. Çocuklarımızı bizden sakladılar, bize göstermediler” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim ama bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere (PKK) askeriye yapacaksın”

Yıllardır evladı yüzünden zehir çektiğini vurgulayan cet Halit Altun, “Yeter bu acıyı çektik. Daha Çok bittik, ayakta duracak halimiz kalmadı. Hep dertliyiz, bütün kederliyiz, hep sıkıntılıyız. Sizi kandırıyorlar, taşların arasında, derelerin ortamında, suların içinde süründürüp götürüyorlar. Sizi yanlış aynı yola sokmuşlar. Gel devletine, askerine teyit ol. Azamet hepimizin devletidir. Ego şu dakika Türk bayrağının altında yaşıyorum. Senin orada ne işin var oğlum? Seni ekol okumaya gönderdim, git koca ol dedim. Elektronik Beyin Mühendisi oldun. Kardeşlerinin başlarına şemsiye olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere (PKK) askeriye yapacaksın. Bunu bilmiş olsaydım evet o an üzere kendi kafama bire bir mermi sıkacaktım seni görmemek amacıyla, evet birlikte senin kafana bire bir kurşun sıkacaktım seni görmemek üzere” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler”

Oğlu Atilla Özcan üzere HDP önünde nöbetini sürdürdüğünü kaydeden baba Şemsettin Özcan ise şöyle konuştu:

“Tığ gelip çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. HDP bizi kandırıp diyordu ki ‘elkızı bize katılın bu Kürt davasıdır’ diyerek. Bu Kürt davası değil, bu Amerika davasıdır. Kürt davası olsaydı HDP bizim yanımıza gelip destek verirdi. Bunlar bizim çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler. Bunların ne hakkı var? Kürtleri bütün kandırdılar. Kürtlere çarpış vuruyorlar. Çocuklara sesleniyorum: bizi duyuyorsanız hızla elkızı askere, polise teslim olun. 6 senedir çocuğumun derdini çekiyorum. 3 senedir Diyarbakır ve Muş’ta HDP önündeyim. Sonuna büyüklüğünde bile HDP’nin önünden çekilmeyeceğim.” – MUŞ

Share: