Muş’ta gerekseme fazlası saman çevre illere gönderiliyor

İhtiyaç ilavesi saman kasaba illere gönderiliyor

MUŞ – Muş’ta yaz mevsiminde çiftçiler vasıtasıyla hasadı yapılan ihtiyaç fazlası otlar samana dönüştürüldükten sonra yer illere gönderiliyor.

Türkiye’nin eke hayvancılık merkezlerinden Muş’ta çiftçiler ihtiyaç ilavesi samanını satarak munzam sağlık elde ediyor. Korkut ilçesine mecbur Karakale Köyü’nde geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, kar yağışı öncesi ellerindeki fazla samanı Bingöl, Bitlis, Erzurum ve mekân illere gönderiyor. Kış mevsiminin teferruatlı ve sakil geçtiği bölgedeki besiciler, saman ve ağızotu hazırlıklarını tamamladı.

Elindeki fazla samanı belde illere gönderen dikici Mehmet Aygar, “70 civarında küçükbaş hayvanım var. İlkbaharda sarıkız biçerek saman yapıyoruz. Samanı getirip evin uğrunda stokluyoruz. Zat hayvanlarımın saman ihtiyacını gerçekleştirme ettim. Hoşgörüsüz kalan çok 15 ton civarındaki samanımı de satıyorum. Bu sene saman çok iyiydi. Sabık sene samanın tonu 3 ile 3 bin 500 teklik arasındaydı. Şu zaman güzeşte yıla göre biraz elan bozuk para” dedi.

Saman yüklemesinde çalışan işçilerden Yanardağ İlhan ise “Sabahleyin 06.00’üstelik işe başlayıp akşama kadar 450 torba civarında saman dolduruyoruz. Günde 15 titrem civarında saman yüklüyoruz. Saman buradan Bingöl Karlıova’ya gönderiliyor” diyerek konuştu.

Share: