Muş’ta hoca ve öğrenciler yetiştirdikleri ürünleri gerekseme sahiplerine dağıtıyor

Muş’un Taşoluk Köyü İmam Dil Cambazı Ortaokulu sarıklı ve öğrencileri, bahçeye çevirdikleri alanda yetiştirdikleri ürün ve sebzeleri köydeki gerekseme sahiplerine dağıtıyor.

Öğretmen ve öğrenciler, 2014’te okulun art tarafında kâin yaklaşık iki dönüm araziyi bahçeye dönüştürdü.

Elma, armut, kayısı gibi yemiş fidanları çaltı, muhtelif sebzeler yetiştiren sarıklı ve öğrenciler, yıllardır ürettikleri ürünleri köydeki gerekseme sahiplerine ulaştırıyor.

Meslek Müdürü Muhterem Içtenlikle, bahçede elde ettikleri yemiş ve sebzelerden yıllardır köylülerin faydalandığını söyledi.

Toprak taşıdıkları kısaca 2 dönümlük alanı bahçeye dönüştürdüklerini anlatan Içten, şunları belirtti:

“Bahçemizden ürün ağaçlarının yanı budala, domates, biber, soğan, aymaz ve çeşitli yeşillikler yetiştiriyoruz. Personellerimiz ve öğrencilerimiz gereksiz vakitlerinde buranın bakımını yapıyor. İhtiyacı olanlar gelip bahçeden hem kâr hem da sebzeleri topluyor. Bahçemizde 72 sonuç ağacı bulunuyor. Okula ait bahçede öğrencilerin bile toprakla koridor geçirip, kendilerini yetiştirmeleri, sosyal ağırlık açısından gelişimleri için faydalı olacaktır.”

Okul personeli Davut Saika bile herhangi bir yıl ağır ezgi adına bahçenin bakımını yaptıklarını dile getirerek, “Çapa, sulama ve zararlı otların toplanması kabil çalışmalarımız oluyor. İhtiyaç sahiplerinin faydalandığı bahçemizin bakımını aksatmıyoruz.” dedi.Share: