Muş’ta kadınlar çiftçilikle eş ekonomisine katkı sağlıyor

Muş’ta çiftçilikle uğraşan ocak hanımları, tıpkı yandan aile işlerine ahit ayırırken, bir yandan da familya bütçelerine ulama bulmak için tarlalarda duman toplayarak geçimlerini sağlıyor.

Muş’ta kadınlar, yaman hasadı sebebiyle ocak ekonomisine yardım sağlıyor. Tütün istihsal merkezlerinden Muş’ta, dolay sakinlerinin esrar katliam ayı yerine de adlandırdığı ağustos ayı itibarıyla hasada başlandı. Günün ilk ışıklarıyla tarlanın yolunu markajcı kadınlar, topladıkları tütünleri çeşitli işlemlerden geçirerek satışa amade hale getiriyor. Çocuklarının eğitim bilimi giderleri başta doğmak üzere ayrıksı ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ocak ekonomisine korumak üzere yevmi karşılığında tütün hasadı özne kadınlar, yılın 8 ayını tarlalarda çalışarak geçiriyor.

Merkeze kapalı Harman köyüne çalışmaya gelen 5 çocuk annesi Leyla Taş, kestirmece 30 yıldır esrar tarlasında çalışarak geçimini sağladığını söyledi. Duman toplamanın emekli bire bir aksiyon olduğunu tamlayan Taş, “Sabahleyin er saatte kalkıp eş işleri ve çocukların bakımını yaptıktan sonradan dönüş boyu tarlada kötü pili ve desteleme işlemi yapıyoruz. Mayıs ayında esrar ekimini yapıyoruz ve ağustos ayında hasada başlıyoruz. Doğuda avrat kalkışmak yoz çokça tahakküm. Karı hanımıyım, vabeste eşime apotr oluyorum. Genelde bu işleri bütün kadınlar yapıyor. Evde temizliğimizi yapıyoruz, çocuklarımıza kemirmek hazırlayıp çıkıyoruz. Rical mütehammil anlamaz bu işten. Karı eli yatkın olduğu amacıyla sürekli kadınlar yaman topluyor. Savmak parası ahzetmek ve aileme yardım çıkarmak amacıyla tahminî 30 yıldır bu işi yapıyorum. Yılda 8 ay çalışıyoruz” dedi.

Üç çocuk annesi Semiha Bala da, paketlemek parası için çalıştıklarını belirterek, “Eşlerimize yardımcı oluyoruz. Çocuklarımızın geleceği üzere bile olsa sadık çalışıyoruz. Ayrıksı mesleğimiz bulunmayan ve eksantrik sözleşme kaynağımız yok. Gelip kötü tarlasında akşama kadar fiilen geçimimizi seçmek zorundayız” diye konuştu. – MUŞShare: