Nazır Acılı: Buğulu çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, “Epey sülale tipi’ huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Kederli, bakanlığın huzurevlerine ilişik mukayyet izah yaptı. Projeler için vukuf veren Nazır Yanık, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘avlu tipi’ ve ‘küçük ocak tipi’ proje oluşmak üzere 3 ayrımlı kategoride tasarlanıyor. ‘Site tipi’, bakıma ihtiyaç duyan ve bedensel fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet yöneltmek gayeli yerine tasarladığımız bir yaşlılar yurdu modelidir. ‘Avlu tipi’ni günce işlerini kişi başına namına getirebilen ve fiziki hareketliliğe imdi gerekseme duyan yaşlılarımız üzere planladık. Bu nazir, demans üzere kognitif fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelen yaşlılarımız üzere özel tasarlandı. ‘Hasis aile tipi’ modelimizde ise mutlak akım edebilen ve kendi işini kendisi yapabilen, elektronik sülale aletlerini kullanabilen ve esenlik açısından sürekli gözetime ihtiyaç duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilgilendiren yaşam alanlarında günce hayatlarını sürdürmelerine imkân tanınıyor” dedi.

‘YAŞLILARIMIZ KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLİYOR’Nazır Üzüntülü, Çeltek, Tokat ve Zonguldak’ta ‘avlu tipi’ mimariyle tasarlanmış buğulu bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise ‘küçük eş tipi’ mimariyle mutasavver kuruluşların hizmet verdiğini belirterek, “2+1 (2 akak odası, 1 eş mağaza, mutfak, banyo ve tuvalet) ve 1+1 (1 yatak odası, 1 eş salon, mutfak, cağ ve abdesthane) şeklinde tasarlanan ‘küçük ev tipi’ modelimizde 2 yaşlımız gelişigüzel kalabiliyor. Çiftlerimiz yoluyla çıktı tercih edilen ‘küçük aile tipi’ huzurevlerimizde buğulu çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Zat evlerinde gibi yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız bakir arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise dörtköşe kânunuevvel geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.’13 BİN 687 YAŞLIMIZA BAKIM HİZMETİ SUNUYORUZ’Bakanlık yerine yaşlılara hizmetlerinin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya müteveccih çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Bakan Izdıraplı, şunları kaydetti: “Yaşlılarımıza canlı kurumlarda değil, öz ortamı ortamında bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını elan dahi kolaylaştıracak şerait altında devam edebilmesine müteveccih tıpkı tatlılıkla bakım veriyoruz. 2022 yılı Ilkgüz kocaoğlan bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza yatılı kurumsal hizmet hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız da Bakanlığımıza sınırlanmış huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Bakanlık kendisine ülkemizin artan nemli nüfusunu göz uğrunda bulundurarak, 2023 yıl sonuna kadar 7 yatılı hizmet kuruluşu ve 5 gündüzlü bakım ve aktif yaşam merkezini hizmete açacağız.”

Share: