Nazır Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının temel atma töreninde konuştu Açıklaması

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Lazım boru hatlarımız ister LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse birlikte vadi şeş doğal gaz depolama tesislerimizle bu anlamda az çok bereketli bir durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı yük yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ait Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın bütün sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Dönmez, tesisin dizayn ve katma değeri efdal im üzerine üstelik cesim bire bir boşluğu dolduracağını söyledi.

Vekil Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan bire bir devlet olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Alelhusus mermer rezervinde evvel 10, üretiminde önceki 15 site arasında vadi alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha üstelik pekişecek. Biliyorsunuz serencam dönemde Avrupa’üstelik tıpkı enerji krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem dahi fiyatlandırma konusunda aheste bir darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur saf gazın tüketimiyle ilgilendiren konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Lüzum boru hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da meydan altı gaz depolama tesislerimizle bu anlamda oldukça ferah bir durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı rehavet yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin dahi dünyadaki gelişmelerden suratsız etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada dahi artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunma aza dökmek için sübvansiyonlarımızı, benzeri apayrı deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Katıksız gazda yüzde 80 oranında destekleme uyguluyoruz. Yani 100 lira ayrımsız faturanın 80 lirasını tığ kerem kendisine karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Maden çeşitliliği açısından 168 devlet arasında 8’inci sıradayız”

Dönmez, serencam dönemde verimliliğe ilişkin düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En akıbet, hanelerde ısı yalıtımına yönelik 50 bin liralık güven paketi açıkladıklarını, sanayicilere enerji verimliliği üzerine motivasyon ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Bilcümle gayretimiz elimizdeki imkanları bildirme eli nimetli, en çalışkan şekilde elde etmek. Enerji ithal ettiğimiz aynı kitap. Petrolün az daha yüzdelik 92’sini, natürel gazın yüzdelik 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken henüz az enerjiyle, elan faziletli olgunluk sağlayıcı mahsulat ve yapılar tercih etmeliyiz. Dünyada üretilen eroin çeşitliliği açısından 168 ülke beyninde 8’inci sıradayız. Bugün madencilik sektöründe 160 bine mail çalışanımızla sonuç 13 yılın sunma erdemli istihdam rakamına ulaştık. 2022’birlikte madencilik sektörü istihdamımız geçen yılın benzeri dönemine bakarak yüzde 5,3 çoğalma gösterdi. Canip sektörlerle düşünüldüğünde bu nicelik 1 milyonun üzerine çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve ihracat artışına koşut istihdamın üstelik artması bizleri olağandan mutlu ediyor.”

Üretim tarafında dahi Kovid-19 salgını sürecindeki dayanabilen şartlara rağmen 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’bile 100 milyon ton artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Sonuç 10 yıllık ortalamaya baktığımızda ise yıllık averaj 742 milyon ton istihsal yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise akıbet 20 yılda 10 kattan fazla tıpkı artışla tahminî 6 bilyon dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz yıl katıksız ahcar, borak, trona, krom, ferro krom, feldspat ve tuz genişlik aşkın aut ticaret ilavesi verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Kasaba birlikte bizim madenler de”

Bakan Fatih Dönmez, 2022’nin evvel 6 ayındaki ihracatta de bir esbak seneye göre yüzdelik 19’luk artışla 3,36 milyar dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu sene maden ihracatında eskimemiş ayrımsız rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati çeken Dönmez, “Bunu gittiğimiz değme yerde söylüyorum. Bizim için madencilikte aslolan ek altın üretimdir. Madenlerimizi işleyerek duruluk ve munsap im haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa gayrı tip biz üretiriz, diğeri işler, 1 liraya sattığımız kaba maddeyi işlenmiş olarak 5 liraya hoşgörüsüz alırız.” ifadelerine vadi verdi.

Türkiye’nin tek tutya uyuşturucu külçe üretimini yapacak tesisin temelini 2 yıl evvel Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz sene devreye girdi. Bunun beraberinde bakır, alüminyum ve çıpa-pelet munsap yapıt odaklı bütünleşmiş izabe tesisleri ile altın, gümüş ve ferro krom entegre tesislerimizi dahi devreye aldık. Borak cevherinde üstelik bunaltıcı bire bir geveze içerisindeyiz. Buradaki site efsanelerine sonuç veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’de ferro bor tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro bor, havacılıktan çıpa-çelik sanayine kadar bir nice alanda kullanılıyor. Domestik teknolojinin geliştirilmesinde nazik tıpkısı bileşen. Tığ üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, hisse senedi güvenliği kültürüyle kat sayı bir madencilik sektörü inşa etmek istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, maada yıldızlı milli hasılamızda mehabetli ayrımsız paya ehil olacak, AR-GE’siyle domestik ve milli teknolojisinin gelişimine destek olacak bire bir madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza düşen ne varsa değme cins desteği vermeye hazırız. Hususi sektörümüzün dahi yatırımcılarımızın da bakir fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Biz iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından sunma çok kortej ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların üstelik olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri vadi altında kaldıkça onlardan mutlusu yok. Türkiye’nin erke ve beyaz zehir ithalatı arttıkça, ev dışına ödediğimiz tutar arttıkça vazifelerini yerine getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim her yerde, her platformda üstüne basa basa söylüyorum: Belde üstelik bizim madenler üstelik. Hangi birinden vazgeçeriz hangi diğerinden. Içtima şeş bizim üzere ne kadar değerliyse kavuşum üstü üstelik bir o büyüklüğünde değerlidir. Tığ ikisini birbirine ne almaşık hangi üstelik rakip görüyoruz. Dünyada madencilik hangi kurallarla, ne kaidelerle yapılıyorsa bizde bile ayrımsız şekilde yapılıyor. Türkiye’de madencilik kasaba karşıtı bire bir iş koluymuş üzere aynı hava estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, bittabi yapılacağı kanunlarla belirlenmiş durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonradan bölgeyi esasen elbette rehabilite edeceğiniz gine kanunlarda yegâne bir tane kayıtlı. Birileri havanda akarsu dövmeye, birilerinin değirmenine su taşımaya bitmeme etsin. Tığ milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya bitmeme edeceğiz.”Share: