Nazır Fatih Dönmez son durumu açıkladı: Tabii gazda bu kış yük yaşamayacağız

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın tüm sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin tasarım ve ek değeri yüksek im konusunda birlikte kebir ayrımsız boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU SEVIMLI SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Vekil Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan tıpkısı el olduğunu anlatarak, “Özellikle mermer rezervinde önce 10, üretiminde önce 15 şehir arasında yer alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu elan dahi pekişecek. Biliyorsunuz sonuç dönemde Avrupa’birlikte tıpkısı enerji krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem de fiyatlandırma konusunda yavaş bir darboğazdan geçiyor. Medyadan izlem ediyorsunuzdur doğal gazın tüketimiyle ilgilendiren konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Gerek boru hatlarımız lüzum LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da meydan altı gaz depolama tesislerimizle bu anlamda berenarı iyi benzeri durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı kalın yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI FEHAMET KARŞILIYOR”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin üstelik dünyadaki gelişmelerden zıt etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada dahi artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini en aza azaltmak üzere sübvansiyonlarımızı, bir başka deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Natürel gazda yüzdelik 80 oranında destekleme uyguluyoruz. Yani 100 liralık tıpkısı faturanın 80 lirasını tığ azamet olarak karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: