Nazır Gurur: “Bölük arsalarının yüzdelik 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında hane arsalarının yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Gurur, içtimai iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon ev arsası ve 10 bin hisse senedi yeri amacıyla müracaat detaylarını anlattığı videoteyp kuvve paylaştı.

Icra Vekili Gelgel, 85 milyon yurttaş üzere Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman sosyal göz projesini başlatan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet aracılığıyla balaban aynı hoşlanma ve ilgiye mazhar olan 250 bin toplumsal ev kampanyasının arkası sıra, Reisicumhur Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ilişik müjdeyi hükûmet toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını aktaran Kurum, “Şu temel çatışma e-oran üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız içtimai konuta başvurdu. Muktezi evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın bile başvuru süreçlerini tamamladık. Basamak gayeli arsalarımıza da üzerinden daha 24 saat bile geçmemesine karşın milletimiz çokça iri bir haz gösteriyor. Milletimiz konut başvurularında olduğu gibi yer başvurularında üstelik bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini ayrımsız kere henüz gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Çalım, 1 milyon hane gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon konut gayeli arsamızın gâh illerdeki dağılımını da ısınmak isterim. 50 bin İstanbul’bile, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’üstelik, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’da, 30 bin Diyarbakır’da, 28 bin Eskişehir’birlikte, 26 bin 700 Van’bile, 23 bin Antalya’dahi kalkışmak için 81 ilimizde 1 milyon konut gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Bildirme geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz benzeri şekilde, sabit ve makul ifa koşullarıyla altyapısı eksiksiz, bayındırlık planı müstahzar arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Çekicilik, lüzumlu ustalık ve türel destekleri, Bakanlık ve Şişko Bölük İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ayrıcasız değme vatandaşa sunacağını kaydetti.

Hava, “Vatandaşımız hem konuta hem da bölük amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Seçkin ikisinin birlikte kurasına katılabilir. Eğer ikisi dangadak çıkarsa birini yeğleme ederek ev sahibi tür.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım eden Bakan Maksat Çalım, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta baş başa parseller bulunuyor. Yeniden birlikte parsellerde doğruluk sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda de seçkin soy proje desteğini verecek. Bu parsellerde düz yazı edilecek binalar mesnet fazlalık 4-5 merhametsiz geçmeyecek.

Müstakil parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah sunu geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mabeyin kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah teyit edeceğiz. Mutlak parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Alay Malay parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle gine 10 yıl vadeyle faizsiz ve çakılı ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’dahi 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’üstelik atılacağını hatırlatan Icra Vekili Alım, içtimai konutların önceki temellerini Ankara’de, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Alım, “Bu anlamda 25 Ekim’dahi, Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak atılmak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin iş yeri için ise geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş gelişim yerinin hizmete sunulacağını nâkil Gelgel, “Bu gelişim yerlerimizi da 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer vadeyle sanayicimize, taze girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi hareket yerlerimizin bile temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce bakir mülhak istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur, 2003 başından itibaren üretilen içtimai bölük sayısının 2 milyona, farklı projelerle gelişigüzel devlet kendisine üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının de 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurguladı.

Gurur, “Yatırım miktarı 900 milyar lira olan sosyal ev hamlemizin, farklı sektörlerimizi de tetikleyerek 2 trilyon liradan fazla kazançlı hareketliliğe vasıta olacağına samimi inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Içtimai Konut Hamlemizin’ beherglas türe sahibi vatandaşımız üzere, ülkemiz ve milletimiz amacıyla tatlıca, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine meydan verdi.

Share: