Nazır Murat Çalım, bölük ve icar fiyatlarının çabucak düşeceğini söyledi

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava, Gaziantep’te nesir edilecek Yeşilvadi 3 Bükülmüş Köprülü Kavşağı’nın anne atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i ayn bebekleri namına gördüklerini, bu eren şehre TOKİ marifetiyle bugüne kadar toplam envestisman değeri 6,8 milyarı bulan eserler kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 yıpranmamış yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, afiyet ocakları, amme binaları, spor salonları, 33 bin peyrev kapasiteli stat ihsan ettiklerini anlatan Gurur, şöyle bitmeme etti:

“Ama durmuyoruz. Hep envestisman tutarı 4,2 milyar teklik projelerimize olanca hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 basamak var, millet bahçeleri, cephe restorasyon ve sokak güzelleştirme projeleri, içmece suyu hatları, atılmış akarsu tasfiye ve defa düzenlemelerine kadar onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz temas şeyin sunu güzelini türe ediyor. Illet? Çünkü Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri parıltılı, Antepli ciddi. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan iri tıpkısı duruşu, nazik tıpkısı tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 yeni hane mensur ediyoruz. Gayrı ilçelerimizde toplanmış 5 bin 986 hane yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’üstelik 430 konutumuzun yapımında da sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına devam ediyoruz. Tamam, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken biz yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’de 2 bin 429 konutumuzun yapımına ilkgüz ayında başlıyoruz. Bu yılın böylece ve 2023’ün evvel aylarında, toplamda teslim edeceğimiz 10 bin yeni yuvamız şimdiden dobra hayırlı olsun.”

“GÖZ VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Eskimemiş göz yapımlarıyla ilgilendiren bile müjdeler veren Alım, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri içtimai konut projesinin ilk müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e çokça efdal sayıda tıpkı konut yapılması talimatını bizlere verdiler. Tığ de inşallah Gaziantep’imize TOKİ marifetiyle 10 bin yıpranmamış göz yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Antrparantez Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin inşa edeceği 1500 konutla beraber mecmu 15 bin eskimemiş yuvayı sizlere armağan ediyoruz. Tabiatıyla bizim şu anda Antep’in ciharıyek beraberinde 50 ve 100 bin sosyal hane projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 yeni yuvamızı de eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den çok ev kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, zihayat kardeşlerimiz, eskimemiş evli kardeşlerimiz, özürlü ve emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz eskimemiş yuvalarına yeryüzü akıllıca ifa koşullarıyla, kira öder kabilinden sahip olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem ev fiyatları hem birlikte kiralarda düşüş başladı. İnşallah bodur müddet içerisinde müteselsil olarak ev ve icar fiyatları henüz bile hızlı bire bir şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilişkin bu konut kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden yapım sektörüne, cemi esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana büyüklüğünde 2,2 milyar lira yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon liralık 16 yatırımın ise olanca hızıyla devam ettiğine işaret eden Kurum, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Mecmu maliyeti 290 milyon liralık olan baran suyu, içme suyu enfrastrüktür hatları, 6 bin metre uzunluğundaki bağlantı yolları, 3 alt geçidi ile iki ana dingil üstünde düz yazı edilecek Yeşil Vadi 3 Kıvrım Köprülü Uç projesinin üstelik ulaşımda çokça kocaman tıpkı dönüm noktası olacağına belen eden Hava, “Hem kazaları yer uzuv indirecek hem birlikte Yeşilvadi Millet Bahçesi girişinden başlayarak metin haddinden fazla mahallemizin üstelik bağlantısını sağlayacak. Bu kenar sebebiyle vatandaşlarımız çetin benzeri yakıt tasarrufu yapmış olacak. Böylecene kasaba kirliliği, çekicilik kirliliği sunu uzuv inecek. Seçkin şeyden öte Anteplilerin yıllardır beklediği sav çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Elhasıl kavşağımız canımız üzere, malımız üzere, çevremizin geleceği üzere balaban aynı yarar sağlayacak.” diye konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ ŞIŞMAN ÖNEM GENIŞLIK EDİYOR”

Ulus için çalışmaya devam edeceklerini aktaran Hava, “Yegâne bire bir gayemiz var, devir yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle yıpranmamış bire bir sıra, yeni ayrımsız kamet, kullanılmamış tıpkısı utku hikayesi tahsis etmek. İşte bu noktada 2023 seçimleri balaban bir ehemmiyet en ediyor. Bu seçimde ‘durmak bulunmayan yola bitmeme’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini toptan lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın ayn bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye haykıranlarla ‘Aman kimseyi huzursuz etmeyelim’ diyenler mücadele edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla balaban Türkiye üzere çalışacağız. Buradan bütün birlikte alay veriyoruz, çalınmadık kapı, girilmedik merhale bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bütün gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı genişlik efdal oyla, yeni benzeri rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: