NAZIR MUŞ 11’İNCİ TEKSTIL KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI’NIN ARMAĞAN TÖRENİNE KATILDI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Adana programı kapsamında Akdeniz Oluşum ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) marifetiyle planlı 11’inci Oluşum Güpür Dizayn Yarışması’nın armağan törenine katıldı. Yarışmacılara ilişkin tasarımların giyim gösterisi ile tanıtılmasının peşi sıra ödüller dağıtıldı.

Kentteki tıpkısı otelde gerçekleşen geceye Tecim Bakanı Mehmet Muş’un birlikte Adana Valisi Süleyman Elban, Adana milletvekilleri, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, kent protokolü ve davetliler katıldı. Törende mütekellim Nazır Muş, yeni ürünlerin Türk tasarımcılar yoluyla acun pazarlarına sunulacağını söyledi. Türkiye’nin yapı ve hammaddeleri sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu nâkil Nazır Muş, “Türkiye degaje istihsal kapasitesi, gelişigüzel yıl henüz aşkın gelişiyor. Bu anlamda ihracatımız 2021 yılında tıpkı eski yıla bakarak yüzdelik 40 oranında arttı ve ülkemiz dünya genelinde 7’nci sıradaki konumunu korumaya bitmeme etti” dedi. Türkiye’yi tıpkısı zamanda mefret tıpkı bakım ihracatçısı devlet ika hedefinde olduklarını aktaran Icra Vekili Muş, şöyle devam etti:

“Hiç kimesne ama on paralık kimse, Türkiye’nin azminden ve kararlılığından şüphe etmesin. Bu kararlılık, bu azim, bu güdeleme tek ant bu büyüklüğünde hareketli olmamıştı. Biz hep alay malay; buradaki güre tasarımcılarımızla, sanayicilerimizle, müteşebbislerimiz bile bütün alay malay bunları hayata geçireceğiz. Fütur içerisinde olanlar, onlar kişi hikayelerini, öz hayalleri içerisinde yollarına bitmeme edebilirler. Amma Türkiye’yi, zat abes hayalleriyle karıştırmasınlar.”

Üretim ve ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu söyleyen TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise şöyle konuştu:

“Ülkemizin kalkınması, milletimizin refahı üzere artık giysi, ürettiğimize ayar semirtmek ve imdi ihracat yarmak durumundayız. İhracatta son iki yılda büyük tıpkısı ivme yakaladık. 2021’i 225 milyar dolarla kapattık. 2022’nin, hele evvel yarısında de liyakatli tıpkı performans ortaya koyduk. Sayın Ticaret Bakanımızla zaman Adana Tecim Odası’nda son teşrin kocaoğlan ihracat verilerini açıkladık. Bu kocaoğlan 21,9 bilyon dolar ihracatla kapattık. 11 ayda 231 bilyon doları aştık. 2021’deki yıllık ihracat hacmimize kasım ayının akıbet haftasına girmeden ulaştık. Yılı inşallah hedefimizin üzerinde 252 bilyon dolar civarında kapatacağız.”

ARZ İYİ TASARIMLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Konuşmaların peşi sıra yarışmada finale mütezayit 10 yarışmacının tasarımı, gerçekleşen defile ile davetlilere tanıtıldı. Defilenin ardından yeryüzü iyi 3 tasarım ödüllendirildi. Yarışmanın birincisi ‘Likenler’ ünlü tasarımıyla Esra Bekiroğlu olurken, 2’nci ‘Doğanın Renkleri’ isimli tasarımıyla Halide Polat, 3’üncü ise ‘Kendiliğinden’ adlı tasarımıyla Gösteri Barin oldu. Yarışmacının birincisine 100 bin teklik dünyalık ödülü, yabancı açkı ve elverişsiz dışı eğitimi ihsan edildi. İkinciye 75 bin liralık, 3’üncüyü ise 50 bin teklik para ödülü verildi. Ayrıca, bölgede dış satım şampiyonu olan kuruluşlara onurluk verildi.

Share: