Nazır Muş: Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, Biri 1 Titrem 18 Kilogram, Başkası 622 Kilogram Olmak Amacıyla Likit Metamfetamin Ele Geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, gümrüklerde yakalanan metal miktarını açıkladı. Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 ton 18 kilo, gayr 622 kilo girmek için sıvı metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgili adli soruşturmalar hâkimiyet aracılığıyla sürdürülmektedir. Çokluk bakıldığında 13,7 ton mızrap, yaklaşık 32 titrem eroin yapımında kullanılan kimyasal, 9 bin 415 titrem akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon sayı elektronik sigara, 8 bin 550 titrem azık ve kestirmece 26 bin nüsha tarihi im gümrüklerde ele geçirilmiştir ve ateş tacirlerine sınırlarımızda müsaade edilmemiş, boğaz verilmemiştir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı ile mecbur kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Görüşmelerin arkası sıra icra hesabına saraka kayran Tecim Bakanı Mehmet Muş, kısaca şunları söyledi:

“TÜRKİYE, 2021 YILINDA YÜZDE 11,4 ORANINDA BÜYÜYEREK SON 50 YILIN ARZ FAZILETKÂR NEMA PERFORMANSINI GÖSTERMİŞTİR”

“Global ekonomideki suratsız gelişmelere karşın Türkiye ekonomisi, odağını istihsal ve istihdam birlikte tutarga büyümeye ve ülkemizin mallarını dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye bitmeme etmiştir. Düpedüz ekonomimiz, 2021 yılında yüzdelik 11,4 oranında büyüyerek son 50 yılın yeryüzü yüksek büyüme performansını göstermiştir. Bu büyümeye dünyalık ve bakım ihracatının katkısı, 5,3 benek üzere erdemli benzeri seviyede olmuştur. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzdelik 3,9 oranında büyüyerek akibet 9 çeyrekte okunabilen büyümeye devam etmiştir. Gerçekleşen yüksek biçimli büyümenin yarısından fazlası mal ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup, dış satım büyümenin sevimsiz gücü olmaya devam etmektedir. 2022 yılı ocak ayına nazaran bakıldığında, sağlanan arttırma istihdam 1 milyon seviyesine çıkmıştır. Bilcümle bu gelişmeler, üretim kapasitesini dış satım ile destekleyen Türkiye hedefine anlayış noktasında akıllıca adımlar attığımızın göstergesidir.

Salgın ve uğraş nedeniyle tanıdık bakir tedarikçi arama ve bölgeselcilik, Türkiye’nin global hazırlık zincirindeki konumu amacıyla yıpranmamış fırsatlar barındırmaktadır. 2021 yılında global ekonomideki acul toparlanmayla mal ihracatı yüzdelik 33 artışla 225 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşmiş; toptan dünyalık ihracatından alınan hisse, ilk defa yüzde 1’in üzerine çıkmıştır. 2022 Kasım kocaoğlan itibariyle ihracatımız, 2021 yılında gerçekleşen toplanmış ihracatı yakalamış durumdadır. Eş-son teşrin ihracatımız ise yüzde 14 artışla 231 bilyon dolara gelmiştir. Bu rakamlarla ihracatta, 11 kamer bazında bildirme faziletkâr mahiye hedeflere ulaştık ve 2022 yılının geçmiş 11 ayında dünyanın değişik coğrafyalarına yaptığımız ihracat ruhlu aynı şekilde devam etmiştir.

TÜRKİYE’NİN KARI-KASIM 2022 DÖNEMİNDE DIŞ TİCARET AÇIĞI 90 MİLYAR DOLAR”

Enerji ve mal fiyatlarında yaşanan kaba artışın etkisiyle ithalatımız, teşrinisani ayında 30,7 bilyon dolar olmuştur. Bu ay erke ithalatımız, yüzde 17,4 artışla 7,7 milyar dolar yerine gerçekleşti. Karı-teşrinisani döneminde ise ithalatımız, yüzdelik 37 artarak 331 bilyon dolar seviyesine gelmiştir.

Türkiye’nin Ev-Kasım 2022 döneminde dış ticaret açığı 90 milyar dolar. Bunun 16,8 milyar doları kızıl ithalatı, 73,3 milyar doları erke ithalatıdır. Yani iki cins, hep aut tecim açığımızın yüzde 90’ını oluşturmaktadır. 2021’e göre, 2022 yılının evvel 11 ayındaki dış ticaretteki artma, 60 bilyon dolar olmuştur. Bu 60 bilyon dolarlık dış ticaret açığındaki artışın yüzde 86’sı, yani 52 milyar doları erke ve işlenmemiş altın ticaretindeki açığımızdan kaynaklanmaktadır. Miktarsal namına eş rakamları kullanmamıza karşın derece adına yükselen enerji fiyatlarından kaynaklı ayrımsız peyda söz konusudur.

“EXİMBANK TARAFINDAN, ONAYLANAN FİRMALARIN 2 BİN 902’SİNE 11,3 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR”

Bugüne kadar, İGE ATLATMAK marifetiyle onaylanan 3 bin 264 başvuru kapsamında 11,8 milyar lira kefillik sağlanmıştır. Bunun karşılığında Eximbank aracılığıyla, onaylanan firmaların 2 bin 902’sine 11,3 milyar liralık cesaret kullandırılmıştır. İGE AŞ’nin, güçlenen yapısıyla ihracatçılarımız için çok oylumlu tıpkısı kaynak haline geleceğine inancım tamdır. Özge taraftan, bildiğiniz gibi ihracatımıza finansman sağlanması hususunda Türk Eximbank, az çok heybetli tıpkısı yere sahiptir. Türkiye’nin tek resmi ihracat bindi kuruluşu olan Türk Eximbank, 2022 yılının önce 11 kocaoğlan bakımından ihracatçılarımız için 41 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. Bankanın ödenmiş sermayesi 3 milyar liralık artış ile 13,8 milyar liraya yükselirken kayıtlı sermaye tavanı 17,5 bilyon liradan 30 bilyon liraya yükseltilmiştir.

Pandemiden beis gören esnaf ve sanatkarlarımız, yüzdelik 50 ve yüzde 100 getiri tenzilatlı krediler ile desteklenmeye bitmeme edilmiştir. 30 Teşrinisani 2022 tarihi bakımından sene içerisinde kullandırılan repo indirimli kredilerin toplam tutarı 72,3 bilyon lirayı aşmıştır. Ekim ayında, Sayın Cumhurbaşkanımız eliyle esnaf ve sanatkarlara müteveccih yıpranmamış finansman imkanları halkoyu ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda, Halkbank’tan yüreklilik kullanıp takibe düşenlere 6 taban büyüklüğünde izansız ödemesiz, 36 taban büyüklüğünde vadeli, yüzdelik 4 faizli krediyle borçlarını arıtma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan kullandıkları kredilerin repo oranları yüzde 7,5’e düşürülmüş; yüreklilik arka limitleri, işletme kredileri üzere 500 bin liraya, envestisman kredileri üzere ise 1,5 milyon liraya yükseltilmiştir. Öte yandan, tüvana girişimcilerin faydalandığı kredilerin eğin limiti 300 bin liraya yükseltilmiş, bu girişimciler üzere yaş haddi 35’e çıkarılmıştır.

“10,5 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE GIZLICE YÜK ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gümrük Müdafaa ekiplerimizce hesaplı kaçakçılıkla savaşım faaliyetleri neticesinde, toplanmış 10,5 milyar teklik değerinde habersizce kayit ele geçirilmiştir. Bakanlığımız bünyesinde fariza yapan Akaryakıt Özel Ekibi’nce bu yıl içerisinde yürütülen çalışmalarda 4 milyar teklik mesabesinde rüşvet münhal ile 10 milyar teklik mesabesinde yapmacıklı fatura tayin ettik ve bin 289 titrem geriden geriye akaryakıt ele geçirdik. Tıpkısı zamanda, 7318 basit Yasa sonrası, dış komutan yöntemiyle gerçekleştirilen suiistimallerin engellenmesine müteveccih icraat yürüterek tahminî 31 milyar teklik mesabesinde amme zararının önüne geçtik.

“GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI’NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLUŞMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 titrem 18 kilo, ötekisi 622 kilogram atılmak için likit metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgilendiren adli soruşturmalar hız eliyle sürdürülmektedir. Çokluk bakıldığında 13,7 ton uyuşturucu, yaklaşık 32 ton eroin yapımında mergup kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon skor sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 titrem azık ve tahminî 26 bin skor tarihi im gümrüklerde ele geçirilmiştir ve keskin tacirlerine sınırlarımızda cevaz edilmemiş, geçit verilmemiştir.”

Share: