Nazır Soylu, Kılıçdaroğlu’nun iddiası sonrası azrail karşısına daha çok: PKK’lı, CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Twitter hesabından paylaştığı video ile CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve başkan yardımcılarının “CHP’li belediyeleri şavullamak amacıyla İçişleri Bakanlığı’nda özel vahit kuruldu” şeklindeki iddialarına cevap verdi.

“MEVZUATSIZ HİÇBİR BİRİM KURULAMAZ”

Soylu paylaşımında “Birkaç zamandır Cumhuriyet Altını Ahali Partisinin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcıları tıpkı mızıka iddiaları dile getiriyorlar. İddialarına göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde hoppadak Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin açıklarını aramak üzere özel birim kurulmuş. Sözde bu güya birime emir mevdu, başkaca berrak bulamayanlar amacıyla ukubet ile gözdağı edilmiş. İçişleri Bakanlığında, değme, yasasız, mevzuatsız on paralık ayrımsız birim kurulamaz. Hiçbir devlet memuruna dahi yasasız, gelişi iyice ukubet verilemez. İddianın sahibi ihtimal bilmez ama bu ülkede yönetimsel hukuku diye niteleyerek yani idari hukuku anlamında benzeri sıkı vardır. Buna ilişkin mahkemeler ve tıpkı hukuk vardır. Vatandaşlarımız bu kalem kurumlarda yahut belediyelerde, domestik yönetimlerde gördüğü tıpkısı mızıka kanun dışılıkları hem valiliklere, hem kaymakamlıklara hem İçişleri Bakanlığına, söz gelişi CİMER’e, ve seçkin tip noktaya ve başkaca cumhuriyet başsavcılıklarına şikayette bulunabilirler. Bu vatandaşımızın sunu tabiatıyla hakkıdır. Il ve cumhuriyet başsavcılığı ve ilişkin kurumlar bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’ndan anket onayı isterler. İçişleri Bakanı akıllıca görmesi halinde önceki araştırı ve civar inceleme yapar. Sonrasında anket izni verir ve dosya savcılığa vukuf ettirilir” ifadelerini kullandı.

ÖN İNCELEME ONAY VERİLERİ

Belediyelere ilişkin araştırma ve ön inceleme onay sayıları üzerine de bilgi veren Soylu, “Sonuç evcil seçimlerden yani 31 Mart 2019 tarihinden 8 Ağustos 2022 tarihine kadar, araştırı ve yöre tetkik onay sayıları sayısı toplanmış 2 bin 428. Araştırı ve dolay tetkik onayları zarfında yüzde 34’ü, SELIM Partili belediyelere. Yüzde 41’i CHP’li belediyelere, yüzdelik 10’u MHP’li belediyelere, yüzde 5,9’u dahi HDP’li belediyelere aittir. Bunun bir kadem sonrasında dahi sunulan araştırma onayları çerçevesinde soruşturma izinlerinin sayısı ve dağılımı hep 583. Yüzdelik 33,3 DOĞRU Parti, yüzdelik 35’i CHP, yüzde 11’i MHP, yüzde 14’ü HDP şeklinde tıpkı bozgun alay konusudur. Anket izni verilmemesi kararlarını da kabullenmek isterim. Yüzdelik 36,7 YANLIŞSIZ Tümen, yüzdelik 43,4 CHP, yüzdelik 9,15 MHP, yüzde 3,4 İYİ Fırka, yüzdelik 3,9 HDP şeklinde aynı dağılım mevcuttur. Resmi verilerden birlikte ayan görüldüğü kabil kimseye tıpkısı ayrımcılık yapılması bahis konusu değildir. Yurttaş şikayet etmiş, Müracatını ortaya koymuş ve devlette gereğini tek kimseyi fark etmeden yerine getirmiş” dedi.

“DAĞDA IŞLER YAPTIĞIMIZ PKK’LI CHP’Lİ BELEDİYEDE ÇALIŞINCA SIRTIMIZI MI DÖNSEYDİK?”

BELEDIYE REISI ve yardımcılarının, Cumhuriyet Başsavcılıklarında hesaplı ağır sıklet delillere raci yolsuzluk ve kazanç soruşturmaları nedeniyle görevden uzaklaştırıldığını tamlayan Soylu’nun paylaşımının devamı şöyle: “Madem tığ ayrımcılık yaptık, mademki bu soruşturmalar CHP’li belediyelere düşünülerek yapılıyor, Bilecik Uray Başkanlığı anket kapsamında görevden uzaklaştırmamızın çabucacık takiben bozukluk CHP’den ihraç ettiler? Kezalik Çanakkale Çan İlçe Belediye Reisi üzerine anket onayı verdik. Yapılan araştırmalar sonucunda Cumhuriyet Altını Başsavcısı gözaltı kararı verdi. Olur araçsız mi anket kararı verdik. Yararlı. Şahsen Şehremaneti Başkanının teyzesinin oğlunun yöntemsizlik ihbarı vardı üstelik ondan. Benzeri ayrıksı benzer, Balıkesir Gömeç Uray Başkan Yardımcısı. Bire Bir diğeri İzmir Eğlek Belediyesi şikayet konusunda yapılan soruşturmada benzeri görevli kazanç alırken yanlışlık üstü yakalandı. Tamam bu ihbarları görmezden mi gelseydik, gözümüzü mü kapatsaydık. Yine İzmir Menemen Belediye Başkani, Yalova’üstelik Şehremini ve Başbuğ Yardımcısı haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarında düzenlenen okkalı delillere raci yolsuzluk ve idrak soruşturmaları dolayısıyla Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmışlardır. Mademki tığ taraflı davrandık, hakkında usulsüzlük soruşturması yürüyen CHP’li Menemen Belediye Başkanının hastalık ihraç istemiyle sıkı kuruluna irsal ettiniz? Sebep bunun üstüne, kendisini partiden incizap ettirdiniz? Urla Belediye Başkani FETÖ iltisakı cihetiyle görevden uzaklaştırıldı. CHP’li Adana Seyhan Şehremaneti Başkan Yardımcısı ve CHP’li uray sedir üyesi PKK’nın güya Çukurova kesim sorumlusuyla görüşüyorlar, ilişki halindeler. Belediyenin tıpkısı eklenmiş hizmet binasında PKK propagandası amaçlı güruh eden bire bir derneğe tahsis etmişler. Tespitlerimizi araştırmasa mıydık, müdahale etmese miydik, ayn mü yumsaydık? Dağda ameliyat yaptığımız PKK’lı, CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik? Kamunun bunları bilmeye ihtiyacı var. Devleti itibarsız arkaç tebliğ etmek, yaptığımız iş ve işlemleri istismar etmeye işlemek bittabi ki kimsenin hakkı değildir. Bir husus daha ifade edeyim, yaptığımız tamam işler yargıya açık işlemlerdir ve bu devletin tek yasasız işi olmaz. Aslında mehabet olmanın üstelik, demokrasinin üstelik, hukukun birlikte temeli budur. Bu itibarla paylaştığımız bu gerçekler ışığında bühtan sahiplerini bozukluk dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti itibarsız kuzuluk ifade etmek üzere iftira atmamaya ve devlete tırsmak duymaya çağırma ediyor, hele kamuoyuna bu bilgileri vermeyi bire bir bastırık yerine addediyorum”Share: