Nevşehir haberi… Nevşehir’de hurdaya çıkarılan Atatürk portresi ve İstiklal Marşı tablosu amacıyla soruşturma

NEVŞEHİR’de Alaçık İlkokulu’nda hurdaya çıkarıldığı sav edilen Atatürk portresi, Gençliğe Söylev ve İstiklal Marşı tablosu üzere İl Milli Terbiye Müdürlüğü anket başlattı.

Olay, mazi merkez ilçeye tutkun Alaçık Köyü Alaçık İlkokulu’nda meydana geldi. İddiaya bakarak, okuldaki Atatürk portresi, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı tablosu hurdaya ayrılıp, kamyonete yüklendi. Bu anlar cep telefonuyla görüntülendi.

Konunun içtimai medyada paylaşılmasıyla İl Milli Yetişek Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Ekol Müdürü C.A. için tetkik başlatıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere kayran verildi: “29 Ilkgüz 2022 tarihinde ara sıra sosyal iletişim araçları hesaplarında ilimiz biçim Alaçık İlkokulu Ekol Müdürünün Atatürk portresi, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı tablolarını hurdaya attığı/sattığı yönündeki paylaşımlar ile ilgili aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur. Bahsi geçen okulumuzun kullanıma açılacak olan bölümündeki malzemeler boşaltılırken oluşan, milli ve manevi değerlerimizle örtüşmeyen, ikrar etmediğimiz kâh görüntüler toplumsal iletişim araçları hesapları üzerinden paylaşılmıştır. Laf karşı güvenlik birimleri tarafından uzanım ve şahıslarla ilişkin durumunda tetkik mamul olup olayla ilgilendiren lüzumlu tutanaklar tutulmuştur. Ayrıca, olay adli makamlara bildirilmiş olup Müdürlüğümüz eliyle üstelik ivedilikle tetkik sormaca başlatılmıştır. Kamuoyuna nazikâne duyurulur.”

Share: