Nevşehir’de 28 yıl geçmiş kaybolan babasını sağlamak üzere polis hafiyesi kabil etki süren insan gerçeği öğrenince iri alışılmamış yaşadı! İnfaz edilip, yakılmış

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Oğulkaya köyünde dallı güllü Mustafa Çekiç, 1994 yılında tıpkısı düğüne gitti ve sonrasında ortadan kayboldu. Gülşehir ilçesine tutkun Gökçetoprak köyü sadık yakılarak öldürülmüş halde bulunan ve bikes olduğu için Gökçetoprak köyü mezarlığına defnedilen cesedin bahtsız adama ilişik olabileceği kanıt edildi. O periyot cesedi gömen köylülerin saha göstermesi üzerine savcılık mezarı açtırdı. Fakat oyuntu içinden basit çocuğa ilişkin olabileceği düşünülen mızrap parçaları imdi.

“İNEK DIŞKISININ ALTINA CUMA GÜNÜ GÖMDÜLER”

Bunun üzerine, 28 sene boyunca malumat alınamayan ve kaybolduğu sene 32 yaşında olan Çekiç’in dosyası Gülşehir Cumhuriyet Altını Savcılığı marifetiyle baştan açılarak soruşturma başlatıldı. Benzeri köylüsünün babasının kaybolmadığını, öldürüldüğünü söylemesiyle başladığı araştırı çalışmalarına bitmeme fail mahdum Açık Deniz Çekiç, köylüsünün namına, “Sizi kandırıyorlar, babanı dernek gecesi ortadan kaldırdılar. Elektriği 45 an kesip, uymaz elde çığlık ettiler. Babanı dernek haset kelek dışkısının altına ayrımsız cuma günü gömdüler, iki dönem bile dernek yaptılar” dediğini belirtti. Çekiç, “Ben henüz sonraları babamın zayi olayını anlatan kişiyi savcının yanına götürdüm. Savcıya tabir verdi ve gerçekler ortaya artık” şeklinde konuştu.

“BABAM BİZİ BIRAKTI DERKEN GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI”

Çekiç; “Babam bizi bıraktı derken gerçekler ortaya artık. Benim merhamet duygum sıfırdı, çocuğuma lacerem davranacağımı bilmiyordum. Babamın bizi bırakmadığını, öldüğünü öğrenince haddinden fazla üzüldüm. Kişi oğlumun adı de Mustafa, babamın ismini verdim adı yaşasın diye. Ego evladımı seçkin akşam yatarken izliyorum. 3 aydır gözlerime dalgı girmiyor, şu zaman hem duygusalım hem birlikte çocuğuma çizi şeklim değişti. Önceleri babamın olayı ile ilişik sıkıntıdaydık. Babalık nedir bilmiyordum, babamın öldüğünü duyunca yıprandık. Çıktı evladıma kaynak baba kadar davranıyorum” ifadelerini kullandı.

“DEDEKTİF GİBİ İZ SÜRDÜM”

Babasının cenazesini köylerine fırlatmak istediklerini kaydeden Çekiç, “Ben dedektif kabil sulu sürdüm. Suhasar ve Gökçetoprak köyünde babamın cesedinin gömüldüğü ve yakıldığını öğrendim. Bu fenomen üzerine savcılığa malumat verdim. İki oyuntu eşildi ve iki bala cesedi imdi. O dönemim muhtarları yaşıyor, cesedi gömenler de yaşıyor ama korkudan konuşamıyorlar. Ben savcının harekete geçip ifadeye çağrılmalarını ve cesedin bulunmasını istiyorum. Öğrendik ki babam hangi gitmiş hangi bizi metrukiyet etmiş. Babam infaz edilmiş. Babamın öldürüldüğünü duyunca sıradan yıprandık. Öğrendiğimden beri yolum bu yana düştükçe bu mezara gelip dua ediyorum. Babamı buradan alıp özlük köyümüze atmak istiyorum” dedi.

“ÇOBAN GÖRMÜŞ”

Mustafa Çekiç kaybolduktan sonradan ortaya sâdır cesedi gidip gördüğünü söyleyen Şener Korkmaz ise “Orada güdücü varmış, o görmüş. O zaman DNA testi isteselerdi ortaya çıkardı. Tanınmaz haldeki cesedi ‘Gökçetoprak’a defnedelim’ dediler. O zamanki güllabi karakol komutanı değme yeri aradı ‘kaybınız var mı’ diye niteleyerek sordu. Saçı falan yoktu yanmıştı” şeklinde konuştu.

30 YILDIR KAYIP

Yurdagül Korkmaz de yaptığı açıklamada; “Düğün evinde Mustafa yoktu, olsa benim beyimi görürdü. Biz babamlara geldik, orada kemirmek yerken ruh gitti. Kemirmek beyninde kaldı. Bilahare zindelik geldi yemeğimizi yedik, evimize gittik. Benzeri zaman bilahare eşim kardeşine telefon etti. Bizim köyde üstelik dernek vardı. ‘Düğünde Mustafa var mı’ dedi, ‘düğünde olsaydı orda kalırdı evinize gelirdi’ dedi. Mustafa’yı tığ düğünden sonraları görmedik. 30 sene oldu Mustafa kayıp” dedi.

Share: