Nevşehir’de aynı gönül, 28 yıldır kayıp babasının izini sürüyor

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine sınırlanmış Oğulkaya köyünde 1994 yılında kaybolan babasını arayan hayat, ahit aşımına uğrayan savcılıktaki dosyanın yeniden açılmasını sağladı.

Çocukluğundan beri kendilerini ayrılma edip bambaşka tıpkısı şehirde yaşadığını düşündüğü 1962 tevellütlü babası Mustafa Çekiç’in öldürüldüğünü tez fail Açık Deniz Çekiç (36), o dönemde köylerinde ve yer köylerde yaşanan olayları araştırıp savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

Çekiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine ilişkin küçükbaş hayvanları arazide otlatırken yanına mevrut bire bir köylüsünün, babasının öldürüldüğünü anlattığını, bunun üstüne olayı araştırıp savcılığı bilgilendirdiğini belirtti.

Babasının, 1994 yılında köydeki aynı düğüne gittiğini, buradan ayrıldığında ise elektik kesintisi nedeniyle köyün karanlığa büründüğünü ve bu sırada cebe sesleri duyulduğunu bildiklerini rapor fail Çekiç, babasından o günden sonradan bilgelik alınamadığını anlattı.

Babasının kaybolmasından bire bir süre sonraları rustik alanda yanık naaş bulunduğunu, kimliği belirlenemeyen cesedin jandarmanın gözetiminde mezarlıkta toprağa verildiğini öğrendiğini nâkil Çekiç, cesedin babasına ilişkin olduğunu sav etti.

Çekiç, “Savcılığa bilgi verdik. İki mezar yeri açılıp incelendi ama yavru cesedi daha çok. Ego olayı öğrendiğimden beri bu mezarlığa geliyorum, yakarış ediyorum. Babamın biran önce buradan çıkarılıp öz köyümüze defnedilmesini istiyorum.” dedi.

Kayıp Mustafa Çekiç’in arkadaşı Şener Korkmaz birlikte o ahit yanmış cesedi gördüğünü, tanınmaz halde olduğu için yakındaki tıpkısı köye götürülerek defnedildiğini söyledi.

Cesedin kime ilişkin olduğunu bilmediğini dile getiren Korkmaz, “O devir yakınları DNA testi isteseydi açığa çıkardı. Cingöz devriye komutanı kasaba köyleri telefonla aradı amma cesede topluluk çıkan olmadı.” diye niteleyerek konuştu.

Gülşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca hesaplı sormaca kapsamında, Engin Çekiç’in başvurusunun ardından gâh köylülerin ifadelerine başvurulduğu, DNA testi yapılması için iyesiz cesedi gömen kişilerin gösterdikleri mezarlarda inceleme yapıldığı ancak makro erkeğe ilişkin kalıntılara rastlanmadığı öğrenildi.

Savcılığın soruşturması sürüyor.

Share: