Nevşehir’de seyyah öğretmen uygulaması başladı

Nevşehir’da turist öğretmen uygulaması başladı

NEVŞEHİR – Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla ‘Okul Öncesi Eğitimde Muvasala Modeli’ izlence çerçevesinde, Türkiye’birlikte ilk kez yapılan ‘Gezici Öğretmen’ uygulaması Nevşehir’üstelik başladı.

Acıgöl Aba Kadın Anaokulu bünyesinde üç köyde oluşturulan ana sınıflarında ‘gezmen sarıklı’ marifetiyle terbiye veriliyor. Acıgöl ilçesine merbut Yuva, Bağlıca ve Çullar köylerinde bulunan Muhtarlık binalarının benzeri odası anne sınıfına dönüştürüldü. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı aracılığıyla atanan ücretli hoca, haftanın belli günlerinde köylere anbean 5 yaşındaki çocuklara terbiye veriyor.

Türkiye’birlikte ilk kez yapılan uygulamayı yerinde inceleyen Nevşehir İl Milli Terbiye Müdürü Memet Çelik projenin amacının öğrencilere vesile ve imkan eşitliği arz etmek olduğunu söyledi. Polat “Bu okazyon ve imkan eşitsizliğinin çıktığı evvel yasakçı de eğitimin önceki kademesi olan anasınıfları. Bu nedenle Milli Terbiye Bakanlığımız serencam bir sene içerisinde Türkiye genelinde 5 bin anasınıfı, 2 bin anaokulu açtı. Bu anne sınıflarının 30 tanesi, ona okullarının da 4 tanesi Nevşehir’da açıldı. Bu sayede Nevşehir’üstelik okullaşma oranını yüzdelik yüze getirmiş bulunuyoruz. Özellikle ilimizde 5 gözyaşı okullaşma oranı bile yüzdelik yüz reşit durumda. Bu fırsat ve imkan eşitliğini derk etmek üzere bile hele 5 öğrenciden daha beş altı olan köylerimizdeki çocuklarımıza eğitim bilimi talim fırsatı tanımak istiyoruz. Bu proje çerçevesinde de öğretmenimiz haftanın mukannen günlerinde köylerimize gelerek eğitim bilimi veriyor. Eğitim Bilimi düz çocuklarımız dahi geleceğe hazırlanmış oluyor. Bu proje Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızın özel bire bir projesi. Proje şu an da uçman devlet adına iki ilde uygulanıyor. Bu illerden birisi birlikte Nevşehir” şeklinde konuştu.

Bakanlığın oluşturduğu emsal projede çalışmaktan mutlu olduğunu söyleyen sözleşmeli okul öncesi öğretmeni Tuğçe Şahin’da yaptığı açıklamada, “Bu emsal projeye Ankara’ya eğitime anbean başladım. Şu anda 5 yaşında olan ve 5 çocuktan az olan üç köye anbean çocuklara haftanın sınırlı günlerinde yetişek veriyorum. Bu projede saha almaktan çokça mutluyum. Çocuklarla geçenek geçiriyoruz, onların gelişimini destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Köylerine gelen öğretmenden çok mutlu olduklarını belirten füru, haftanın sınırlı günlerinde okula gelerek yetişek alıyor.

Share: