Nevşehir’de ürettikleri vegan ve glutensiz jelibonları 35 ülkeye ihraç ediyorlar

Doğanlar Besin, Nevşehir’üstelik ürettiği yemişli, vegan ve glutensiz jelibonları 35 ülkeye ihraç ediyor.

Küçük Asya Ajansı’nın (AA) küresel iletişim ortağı olduğu, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ile İslam Ülkeleri Standartlar ve Ölçü Bilimi Enstitüsü (SMIIC) gelişim birliğinde düzenlenen 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı zaman sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu yıl “Sürdürülebilir Ticaret İçin: Global Helal Endüstrisinin Gelişimini Tamlık Yönleri ile Keşfedin” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Anadolu’dahi meydan kayran KOBİ’ler üstelik katıldı.

Katılımcı firmalar beyninde düz düzlük Doğanlar Gıda, Nevşehir’de üreterek İsrail’den ABD’ye büyüklüğünde 35 ülkeye ihracatını gerçekleştirdiği vegan, glutensiz ve meyveli jelibonları görücüye çıkardı.

Doğanlar Azık Umumi Müdürü Vahim Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1986 yılında temelleri atık şirketin; Rum’dan aldığı ilhamla seçkin geçen çağ büyüdüğünü, yatırımlarını ve istihdamını meydanlık vermeden sürdürdüğünü tabir etti.

Doğan, tanıtım çalışmaları kapsamında akıbet namına katıldıkları Helal Expo Fuarı’nda yabancıların alçak ilgisiyle karşılaştıklarını bildirdi.

“Ağız Ağıza nebati üretim yapıyoruz”

Korkulu Doğan, zayıf yemiş üretimiyle başladıkları ticari faaliyetleri yavaş yavaş farklı alanlara yaydıklarını, lokumdan pekmeze, arık yemişten kahveye büyüklüğünde değişik kalemlerde üretimleri bulunduğunu anlattı.

Üretimlerini helal besin standartlarıyla gerçekleştirdiklerini nâkil Doğan, alelhusus jelibon tüketimi ile ilişkin keder duyanlar amacıyla yemişli, vegan ve glutensiz jelibon üretimine başladıklarını bildirdi.

Halihazırda yüzlerce ton gıda üretimi yaptıklarını tamlayan Doğan, “Helal yayın dediğimiz jelatinsiz tıpkı iz. Zaman jelatin sığır jelatini birlikte olsa detayını bilemiyoruz. Istihsal süreci strateji edilemediği amacıyla tığ da ağız ağıza bitkisel incelmemiş maddeler kullanarak üretim yapıyoruz. Şu anda 35 ülkeye ihraç ediyoruz. Yediğimiz mahsulat bizim dünyaya göz açımızı dahi değiştiriyor. Bu nedenle helal standart taşımasına dikkat ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“İhracat yaptığımız ülke sayısını bakir yatırımlarla 100’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Doğanlar Besin Genel Müdürü Doğan, Dindar olsun evet da olmasın tüketicilerin vegan ürünlere rağbetinin arttığına meni ederek, “Rastgele kıtada müşterimiz var. Tığ KOBİ’yiz. Şu anda ihracatımız 3-4 milyon dolar aralığında.” dedi.

Şu anda helal mahsulat ile müteallik yıpranmamış yatırımları bulunduğunu, istihdamlarının 70’ten 150’ye çıkacağını nâkil Doğan, bu yatırımlarla üretimlerini en bir iki 10 tekmil artırmayı, ihracat yaptıkları mutluluk sayısında da 100’ü aşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Share: