Ocak ekonomisine salça katkısı

Erzincan’dahi şita aylarının yaklaşmasıyla salça kazanları kaynamaya başladı. Vatandaşlar yıllardır atalarından dedelerinden ne görürlerse tıpkısı usulle salça yapıyorlar.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde şita aylarının vazgeçilmez tatları arasında olan sülale salçası hazırlığına başlandı. Balaban bir inceden inceye domatesleri doğrayan kadınlar özlük salçalarını kendileri yapıyor. Uzun yıllardır gelenek haline gelen salça yapımı geçmiş kendisine epey yoz doğranan domatesler, odun ateşinde tahminî 3 saat kaynatıldıktan sonra tuzu atılıyor ve kısaca 1 saat daha kaynatılan domatesler salça haline geldikten sonra soğumaya bırakılıyor. 12 saat soğumaya bırakılan salça henüz sonradan kullanıma hazır kuzuluk geliyor.

“8-9 saatlik ince bir uğraştan sonrasında oluyor”

Üç kilogram domatesten tahminî 1 kilogram salça çıktığını kaydeden Padişah Gürler, “200 kilogram domates aldık. 25 kilogram bile kırmızıbiber katıyoruz içine. 200 kiloya 30, 35 kilogram kadar biber olsa tam. Şuanda domatesle kırmızıbiberi kaynattık, sunturlu eridi. artık domatesin suyunu makineden geçireceğiz ve ondan bilahare salça yapmaya bitmeme edeceğiz. Çok bilek tıpkı iş. Salça makinesinden geçirdiğimiz salçayı deminden yeniden kaynatmaya başladık. Yaklaşık 3-4 saat bilahare salçamız olacak. Tığ böyle karıştırmaya devam edeceğiz. 8-9 saatlik detaylı tıpkı uğraştan bilahare salçalarımız bitti. Kestirmece 70-80 senedir ilçemizde bu salçalar üretiliyor. Bu ağız ağıza natürel, tek yardım maddesi yoktur. İnsan sağlığı için çok hayır benzeri üründür. Eş ekonomisine salça katkısı oluyor” dedi. – ERZİNCAN

Share: