ÖNCE YAPIMINI, BILAHARE ÇALMAYI ÖĞRENDİ

Isparta’de Fethi Çuhadar (42), küçüklüğünden beri sargı duyduğu ney enstrümanını çalmayı öğrendikten sonraları, yapımına da başladı. Bir zamanda Hars ve Turizm Bakanlığı ney yapım sanatçısı birlikte olan Çuhadar, havale alıp, ürettiği neyleri satıyor.

Fethi Çuhadar, küçüklüğünden bu yana ikbal ettiği ney yapımını, 2018 yılında Kayseri Belediye Konservatuarı’nda eğitim alarak öğrendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ney imal sanatçısı üstelik olan Çuhadar, neyin çocukluğundan beri sevdiği bir saz olduğunu belirtti. Müziği çokça sevdiğini, ortaöğretim yıllarında bile saksafon ve gırnata çaldığını fakat ney enstrümanına alın ayrı tıpkı ilgisi olduğunu kaydeden Çuhadar, Ney üflemesini öğrendikten bilahare yapımını de hıfzetmek istedim. ve aldığım eğitimlerden bilahare üretime başladım dedi.

Ney enstrümanının lifli ayrımsız penis kabilinden yapıldığını söyleyen Çuhadar, Bu kamışlar katıksız ortamda yetişiyor. Makul olanları içinden keserek 2 sene kurutulduktan sonra neyleri ne mahiyet yapacaksak, ne gürültülü kararına göre yapacaksak buna bakarak ayrıştırıyoruz. Deliklerini ve perdelerini açıyoruz. Patırtılı kutusu dediğimiz bölümü açıp, biraz işlemini elan yaptıktan sonra kullanıcıya veriyoruz diyerek konuştu.

Ekin ve Turizm Bakanlığı ney imal sanatçısı olduğunu anlatan Fethi Çuhadar, Ankara’dahi mülakata çağırıldığını soru-cevap ile eserlerinin incelenmesinin peşi sıra sanatkâr lansman kartının verildiğini söyledi. Bu sayede Firez ve Turizm Bakanlığı’nın faaliyetlerine katılma şansı olduğunu vurgulayan Çuhadar, ney üfleyemeyen bir insanın ney dahi yapamayacağını aktardı. Çuhadar, Türkiye genelinden oldukça havale aldığını da söyledi. Neyin, Sümerler döneminde ilk kez kaydına rastlandığını kaydeden Çuhadar, rastgele kavim veya dine kapalı aynı çalgı aleti olmamakla gelişigüzel Türk Mevlevileri ve müezzinler vasıtasıyla Türk enstrümanı haline geldiğini sözlerine ekledi.

Share: