Ordu’da zincir marketlere yönelik denetim sürüyor

Kargaşa’da zincir marketlere müteveccih denetleme sürüyor

ORDU – Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi Polis Dairesi Başkanlığı ekipleri, sonuç günlerde vatandaşlardan gelen fahiş fiyatlar konusundaki şikayetlerin artması konusunda zincir marketlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Akıbet günlerde zincir marketlerde çeşitli yayın kalemlerinde fahiş fiyatlar uygulandığı, reyon ve kasa fiyatları ortada farklılıklar olduğu yönündeki şikayetlerin artması üstüne zabıta ekipleri denetimlerine ivinti verdi. Tecim İl Müdürlüğü ekipleriyle yanında yapılan çalışmalarda marketler sıkı denetim altına alındı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta Kat Başkanlığı bünyesinde oluşturulan 3 değişik takım ile başta zincir marketler olmak için söz konusu işletmelerde sürekli denetimler gerçekleştiriyor. Çalışmalarda, 6502 sınırlanmış kanun gereği etiket, satıştan içtinap, sergen ve kasa eşit farkı denetimleri yapılırken, tehalüf tayin edilmesi yerinde kanuncu muamele gerçekleştirilerek laf Ticaret İl Müdürlüğüne iletiliyor.

1 yılda 352 bin 719 TL ukubet

Kargaşa’nun 19 ilçesinde çalışmalarını sürdüren ekipler, sonuç bir ayda 455 hareket yeri ile zincir markette 680 ürün üzerine haksız değer artışı denetleme tutanağı düzenledi. Hazırlanan tutanaklar incelemenin yapılması için Ticaret İl Müdürlüğüne gönderildi. Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi ekipleri marifetiyle 2022 yılı boyunca 2 bin 100 market ve zincir marketlerde denetim gerçekleştirildi. Bu ahit diliminde vatandaşlardan 28 bin 800 şikayet düz ekipler, bu şikayetlerin 630 adedi üzerine yasalı iş yaparak market ve zincir marketlere toplam 352 bin 719 TL ceza kesti.

Share: