Orman köylülerinin dayanıklı defne yaprağı mesaisi

Osmaniye’nin Kadirli ve Sumbas ilçelerindeki orman köylülerinin zor şartlarda topladığı develik yaprakları, işlendikten sonraları Irak Gün Doğusu ve Avrupa ülkelerine pazarlanıyor.

Kozmetik, saffet, çare ve meşrubat sektörleri kabil çokça sayıda alanda mergup defne yaprağı, iki ilçenin erdemli kesimlerindeki orman köylerinde Adana Orman Nahiye Müdürlüğünün izni dahilinde hasat ediliyor.

Orman köylüleri, kendilerine itilaf kapısı olan develik yapraklarını ateş yamaçları ve kayalık bölgelerde kâin ağaçlardan baskı koşullarda topluyor.

Önceden belirlenip numaralandırılmış defne ağaçlarına tırmanan köylüler, kestikleri dalları bağ haline getirerek sırtlarında evet dahi yamaçtan aşağıya uzattıkları çelik kabloyla indiriyor.

İstiflenen dallar, traktör ya dahi kamyonetlere yüklenerek kurutma tesislerine götürülüyor. Burada dalından ayrılarak kurutulan develik yaprakları, henüz sonradan mahdut dışına pazarlanmak amacıyla İzmir’deki tesislere gönderiliyor.

İzmir’birlikte işlenerek paketlenen yapraklar, Avrupa ve Uzak Şarki ülkelerine ihraç ediliyor.

Köylünün geliri develik yaprağından

Bölgede yer çok defne ağacının bulunduğu Kadirli ilçesine tutkun Yoğunoluk köyünde yaşayanlar, geçimini defne yaprağından sağlıyor.

Köyde 1992 yılında kurulan Yoğunoluk Köyü Zirai Kalkınma Kooperatifinin Başkanı Hüseyin İspenoğlu, AA muhabirine, kooperatifte 527 organ bulunduğunu söyledi.

Kurulduğu günden bugüne defnenin hasadı, toplanması ve kurutulmasına yönelik düzentileme yaptıklarını anlatan İspenoğlu, “Bu yılki defne hasadımız başladı. Daha ilkin numaralandırdığımız ağaçlardan mankafa arkadaşlar defne toplamaya başladı. Toplanan defneler ilk kantara ati, elan sonra köyümüzde kâin iki kurutma fırınına teyit edilecek. Burada kurutulan defne yaprakları İzmir’deki firmaya gönderilecek.” dedi.

İspenoğlu, bu yıl köylerindeki ormanlık alandan 1000-1200 ton dolayında defne yaprağı hasadı beklediklerine bel ederek, “Bu üstelik köye 5,5-6 milyon liralık tıpkı yardım sağlayacak. Köyümüzde benzeri hayvancılık aynı üstelik bu develik işi var. Elan önce hayvancılık ön sıradaydı, demin dizge develik işine döndü.” diye konuştu.

Defne yaprağının kurutulmuş halinin ancak dışına gönderildiğini aktaran İspenoğlu, “Bölgemizde develik alanlarını üçe ayırıyoruz. Seçme yıl bire bir bölgede hasat yapıp ayrıksı sene farklı bölgeye geçiyoruz. Bu verdiğimiz arada develik ağacı kendini toparlayabiliyor. Böylecene sonsuz hasat ika şansımız oluyor.” ifadesini kullandı.

” Karadeniz’in çayı neyse Yoğunoluk’un defnesi birlikte odur”

köy muhtarı Mustafa Özçatal da yapılacak çalışmalarla rekoltenin 2 bin tonlara büyüklüğünde çıkabileceğini belirterek, “Köyümüzün bire bir sloganı var; ‘Karadeniz’in çayı neyse Yoğunoluk’un defnesi da odur.’ diyoruz. Siper çalışmalarıyla rekolteyi artırabilirsek henüz erdemli sağlık elde ederiz.” dedi.

Özçatal, hasadın 15 Mart’a büyüklüğünde devam edeceğini dile getirdi.

İki ilçeden 3 bin titrem rekolte bekleniyor

Kadirli Ekincilik Odası Başkanı Hanifi İspir bile Kadirli ve Sumbas’ta 5 bin hektarda defne ağacı olduğunu ve bu yıl 3 bin ton rekolte beklediklerini anlatım ederek, “Köylülerimiz için bu im nadir bire bir lütuf haline geldi. Ekimini ve korumasını aklık yaparsak ekonomimize henüz çok ulama sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yoğunoluk köyünde defne toplayıcılığı özne Oğuzhan Özçatal dahi ağaçlara tırmanmanın emekli bire bir gelişim olduğunu söyledi.

Kestikleri dalları bent haline getirip araçlara yükleyerek kurutma tesisine götürdüklerini vurgulayan Özçatal, “Köyde yaşayanların neredeyse kâffesi defneden savmak yiyor. Toplayacak durumu olmayanlar da kendilerine ilişkin ağaçları başkasına kiraya verip mülk kazanabiliyor.” dedi.

Share: