Osmaniyeli Esnaf: “1 Yemek Listesi Söyleyip 3 Mektepli Yiyor. Bir Çorbanın Yanı Sıra 2 Savuşturmak Yiyen Var”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’üstelik üniversite bölgesinde sülale yemekleri satan Tahir Saf, kesim sıkıntısının minval safhada olduğunu belirterek, üniversite öğrencilerinin aşındırmak noktasında takı içerisinde olduklarını ifade etti. Bozulmamış, “Öğrenci olsun, iştirakçi kesimi olsun, bu insanlar daha çok usangın durumda. Ceplerinde paraları namevcut, aynı gurur güçleri yok. Bir çorbanın yanına tığ sayı farkı sakim aldatmak veriyoruz, 4-5 şerha ama 2 pasaj ekmeği yiyen var. biricik duygulandıran köfte dahi isteyen oldu” dedi. Eşi İnci Bozulmamış ise “3 parça öğrencimiz gelip dahi ayrımsız menü söyleyip 3’ü tıpkısı oturup yedi. Ego haddinden fazla üzüldüm” diye konuştu.

Osmaniye’nin Fakıuşağı Mahallesi’nde Korkut Ata Üniversitesi civarında ev yemekleri satışı işleyen Tahir Bozulmamış ve eşi İnci Saf, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. İnsanların gelgel gücünün düştüğünü anlatan Tahir Temiz, şöyle konuştu:

“Gelen zamlar berenarı fahiş benzeri biçimde yansıdı. 105 liraya alabildiğimiz hitit şu dakika 145 liraya kabul etmek durumundayız. 50 liraya aldığımız 4 kilo yoğurt şu dakika 75 lira ergin durumda. geçim sıkıntısı eşkâl safhada. Umumi kendisine insanlarımıza baktığımız zaman bura darülfünun bölgesi. Kimi Vakit anca tıpkısı şeyler oluyor kim; çocuk geldi çorbayı sordu, mercimek çorbasını, 20 teklik cevabını veremedik, zira eğer cebinde o büyüklüğünde parası olmuş olsaydı, dışarıda bizim fiyatlarımız yazıyor, o fiyatlara bakılırsa gelip değer sormadan ‘bana ayrımsız çorba verin’ diyebilirdi ama tığ onun durumuna baktığımızda hissettik. Çorba öğrenciye sudan ucuz dedik, sadece kırılmasın diye niteleyerek. ‘İçmeyeceğim’ dedi çekip giderken tığ onu mankafa çevirdik, 5 liraya çorba verelim sana diye, o zaman geldi içti.

1 PASAJ KÖFTE İSTEYEN OLDU

Hani insanlarda daha çok bu maddiyatsızlık içerisinde, bu kadar teessürat içerisinde öğrenci olsun, iştirakçi kesimi olsun, bu insanlar imdi bıkmış durumda. Ceplerinde paraları bulunmayan, aynı çalım güçleri namevcut. Benzeri çorbanın yanına biz sayı farkı eksik savsaklamak veriyoruz, 4-5 dilim amma 2 kıta ekmeği yiyen var. tek duygulandıran köfte da talip oldu. Artık çekicilik gücü bulunmayan ama tatması lazım hani bizden olsun tadın diyoruz amma gene birlikte insanlar çıktı bunu bire bir düşkünlük namına kendilerine tıpkı taşlama yerine sayıyorlar ve o yüzden normal diyoruz işte 10 liralık,15 teklik siz bunu verin, yiyin, tadın, gidin diyoruz.

OTURUP 2 SAVUŞTURMAK YİYEN ÖĞRENCİ VAR

Dün mevrut ayrımsız öğrencimiz bize fırın tava sordu. Fırın tavanın 40 lira olduğunu söyledik, menü olarak 40 liralık düzeltiyorum, yanında dedi ‘pilav ve değişik şeyleri yoğurdu almazsam ne tamam’ o zaman dedik 25 lira evet. Demincek tığ bunu 25 liraya verdik. Bu çocuk oturdu 2 lime ekmek yedi. Yanına aha haşat yeşillik istedi bunlar filhakika menünün içerisinde olan şeyler olduğu amacıyla, hani yalnız hayatı idame ettirecek büyüklüğünde basit usulde yiyip dikilmek istiyor öğrenci.”

3 ÖĞRENCİ 1 YEMEK LISTESI SÖYLEYİP YİYOR

Eşi İnci Temiz ise “3 tane öğrencimiz gelip bile aynı yemek listesi söyleyip 3’ü bir oturup yedi. Ben haddinden fazla üzüldüm. Çok üzüldüm özellikle kız çocuklarının bu darülfünun da okumasını daha çok istiyorum. İstediğim amacıyla elimden gelen rastgele şeyi yapıyorum da boşaltmak bile istiyorum” şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İşyeri detay

Tahir Saf

İnci Temiz

Share: