Özgün ‘Türk Evi’ niteliğine ehil ‘Kaymakamlar Evi’ ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Özgün ‘Türk Evi’ niteliğine topluluk ‘Kaymakamlar Evi’ ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Osmanlı’nın gönül biçimini yansıtan Kaymakamlar Evi tarihi dokusunu koruyor

KARABÜK – UNESCO Acun Miras Listesi’nde yer düz Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi evler arasında cesim yeknesak olan Kaymakamlar Müze Evi, mimarlık özellikleri ve tarihi dokusuyla turistlerin çekim merkezi olmaya bitmeme ediyor.

Kaymakamlar Müze Evi, 18 ve 19.yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve can biçimi ile teknolojisini yansıtan tarihi Safranbolu Evleri ortada önemli ayrımsız yere topluluk.

Kültür ve Turizm Bakanlığının “Safranbolu’nun Korunması ve Sağlıklaştırılması Projesi” çerçevesinde 1979’da kamulaştırılarak restore edilen Kaymakamlar Evi, 1981’de Eğitim Merkezi yerine hizmete girdi. 19. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen sonuç yıllarda “müze ocak” namına makbul bina, özgün tıpkı “Türk evi” niteliğine erbap. Evde çokça sayıda mevcut pencereler habbe artağan çırağ almasını sağlarken, ceviz ve çam kerestesinden işlenmiş tavan süslemeleri ise estetik ayrımsız görüntü oluşturuyor. 2021 yılında restorasyonu tamamlandıktan sonradan yeniden hizmete açılan tarihi bina kentsel dokusunu ve bütün mimarlık özelliklerini günümüze kadar koruyabilmesinden muhit yerel ve ecnebi ziyaretçilerini ilk günkü gibi etkileyip geçmişe götürüyor.

İhlas Bili Ajansı muhabirine mütekellim Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazar, Kaymakamlar Müze Evi’nin tarihi, kültürel ve saf güzelliklere ehil olduğunu ve turizm amacıyla önemli tıpkısı yere topluluk olduğunu söyledi.

“Bu ocak sizi bir anda 300 sene geriye taşıyor”

Tarihi yapının yaklaşık 300 yıllık geçmişiyle 18. yüzyılın benzersiz mimarlık özelliklerini yer domuzuna şekilde yansıtması zımnında genişlik güzelce Osmanlı mimarilerinden ayrımsız tanesi olduğunu ifade eden Kalem Erbabı, “Doğrusu bu mimariye benzer çevremizde 2 bin adet Safranbolu evimiz var. İçerisinde bulunduğumuz Kaymakamlar Gezi Evi yeryüzü benzersiz benzerliğini taşıyor. İçerisine girdiğiniz zaman o esas silüetini soluyorsunuz. Bu aile sizi bir anda 300 yıl geriye taşıyor. Hem büyüklük hem dünya çapında flaş tıpkı turizm noktamız” diyerek konuştu.

Pandemi öncesinde yaklaşık 100 bin turistin Kaymakamlar Müze Evi’ni ziyaret ettiğini kaydeden Müellif, “Çok bent ve istem gören turizm noktası. İnşallah 100 bin olan mihman sayımızı encam noktalara taşıyacağız. Ben vatandaşlarımızı bu nazirsiz mimariyi, eşsiz güzelliği görmeleri için nida ediyorum” ifadelerine vadi verdi.

“Buranın haddinden fazla güzelce tıpkısı ambiyansı var”

Osmanlı kenti Safranbolu’yu gezmek amacıyla Ankara’dan gelen Çarpışma Mercan Balığı ise “Gelmişken Kaymakamlar Yolculuk Evi’ni dahi eksiltmek istedik. Buranın çokça iyice aynı ambiyansı var. Alelhusus kasa odası ve bala odası haddinden fazla hoşumuza gitti. Birbirine geçişleri çokça adamakıllı ve haddinden fazla mufassal mutasavver. Safranbolu’ya mevrut herkesin buraya gelmesini tavsiye ederim. Siktirici burada 18.yüzyılda elbette benzeri dirim sürüldüğünü takip etmek amacıyla görülmesi gereken bir düz diyerek düşünüyorum” dedi.Share: