Özhan Eren’in “Yarim Diye Niteleyerek” bestesi müzikseverlerle buluşacak

Balıkesirli Şemsi Gelin’in hikayesini anlatan “Yarim Diye Niteleyerek” türküsü 22 Ağustos’ta dinleyicilerin beğenisine sunulacak.

Özhan Eren’in bestesi, Balıkesir’de saz öğretmenliği eden Merve Aktumur’un yorumu ve DMC etiketiyle çıkacak im, 30 Ağustos’un 100. sene dönümü nedeniyle hazırlandı.

Eser için Mustafa Kalıpçıoğlu yönetmenliğinde Balıkesirli oyuncularla çekilen klipte Şemsi gelinin zinde, mutedil ve yaşlı hallerini üç ayrı sevimli oynadı. Klipte Kemal Tığ, Emel Börekçi, Berfin Özgen ve Aliye Sezer cila aldı.

Gerçek tıpkı hikayeden yola çıkılarak hazırlanan eserde elan 16 yaşındaki güzelliğiyle ünlü Balıkesirli Şemsi gelinin düğününden hemen sonraları Mehmetçiğini cepheye göndermesi anlatılıyor.

Türkü ve klipte Çanakkale’ye giden eşini “Gözün arkada kalmasın, sen dönene büyüklüğünde ego seni evimizde bekleyeceğim, on paralık çıkmayacağım, meze.” diyerek geçici fail Şemsi gelinin akıbet nefesine büyüklüğünde evinde beklemesi konu ediliyor.

Eserde “Bu topraklar çabucak martir ve gazilerimizle vatan olmadı, o yiğitleri doğuran, yetiştiren, büyüten. Birtakım sırtında mühimmat, karlı dağlar aşan. Birtakım cephelere bağ bezi, mintan, nevresim çaltı, varını yoğunu ve dualarını yiğitlerden esirgemeyen anneler, neneler, kız kardeşlerle, ayrımsız mevcudiyet kadeh önlerinde, asker yolu gözleyen vefa ve tabiiyet abidesi kadınlarımızla da yurt oldu.” sözlerine düz veriliyor.

Share: