Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola imdi

Kıyamet ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’de, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Kilolu Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’birlikte yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların de afetzedelere çabuk bire bir şekilde ulaşmasını irade eden Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem birlikte çadır ve battaniye gibi esas insani arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diyerek rüya ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört nahiye belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde görünmek üzere esenlik trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı haset Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları dahi Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Parçalanmamış demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Umum Müdür Yardımcısı Ağırbaşlı Altun birlikte 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insancasına arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar bütün 3 bin 991 kilometre aleniyet tekmil edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin gerekseme sahiplerine benzer olan arz gücük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki eksiksiz demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi bile yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 ton gıda yardımının Pakistan’bile yaşanan azık sorununa mefret oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz yalın kat atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara canlı trenler için yardım hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Okumuş, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: