Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan beşinci “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Facia ve Acil Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda aynı araya mevrut sivil topluluk kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insani müzaheret malzemelerini yeğin felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak beşinci “İyilik Treni” Mersin’den yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını bürümek amacıyla azık ve hıfzıssıhha malzemelerinden oluşan insancasına yardımla yola çıkma beşinci “İyilik Treni” için Mersin’in Tarsus ilçesindeki Yenice Lojistik Müdürlüğü uğrunda merasim düzenlendi.

Törene, Mersin Ağacı Valisi Yüksek Hamza Pehlivan, İl Itimat Müdürü Mehmet Aslan, Tarsus Kaymakamı Paha Sertel Otcu, İl Açıkgöz Komutanı Sancak Soylu Çarıkcıoğlu, farklı protokol üyeleri ve ilgililer katıldı.

Vali Güreşçi, törende, arkadaş ve cömert mevki Pakistan’da haddinden fazla nazik sel afetlerinin yaşandığını anımsattı.

Bu afetlerinin hasarların büyük olduğunu dile getiren Güreşçi, bu kapsamda Türkiye’den Pakistan’a insancasına yardım kampanyasının başlatıldığını aktardı.

Trende saha alan yardımların miktarıyla ilişkin bilgelik veren Güreşçi, “Mersin Ağacı, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Isparta, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Malatya’da toplanan yardımlar bu trenle Pakistan’a kez alacak. 633 ton 703 kilogramdan oluşan 40 bin 98 gıda ve hıfzıssıhha kolisiyle un paketini 28 vagonla Heybet Demiryollarına ilgili trenimizle uğurluyoruz.” diye konuştu.

Güreşçi, müzaheret malzemeleriyle alay malay dualarını ve dolgunca dileklerini bile gönderdiklerini belirterek, şimdilerde teavün ve dayanışmanın muhteşem olduğunu söyledi.

“İyilik Treni”, elan sonra dualarla Pakistan’a uğurlandı.Share: