Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Sivas’ta pancar sökümünün başlaması ile ortaya çıkan faziletli rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde çükündür sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker pancarlarının arazi altından çıkartılması ile ortaya menfaat yüksek rekolte üreticileri mutlu etti. Şükreden üreticiler pancar fiyatlarında da iyileştirme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu sene 300 dönüme mail alanda pancar ekimi yaptığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 600 dönüm alanda ekim yapmıştık. Geçtiğimiz yıl ki istenmeyen şartlardan muhit üretimimizi yarı yarıya düşürdük. Verimli düzgün tarlaları günebakan üretimine ayırdık. Anaforlu ve sarp yerleri pancar üretimi üzere değerlendirdik. Buna rağmen 8 tona mümasil tıpkısı hasat gerçekleştirdik. Bu misil ongun. Cenabı Allah’ın rahmeti mübarek, verimimiz güzelce. Şuan için aynı sıkıntımız namevcut” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını belirten Gökçe Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 kişilik ayrımsız kol olarak pancar sökümü üzere Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden ufuk şükretti.

Sivas’ta çükündür sökümünün kamer sonuna büyüklüğünde sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker hastalığı fabrikası bulunmadığı üzere Sivaslı müstahsil söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalara kıymak zorunda kalıyor. – SİVAS

Share: