Pasha Balloons Umumi Heyet Başkanı Aydoğan: “Yunak çekicilik balonu ithal ederken, demin ihraç ediyoruz”

Pasha Balloons Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan: “Isıdam albeni balonu ithal ederken, demin ihraç ediyoruz”

“Sene sonuna büyüklüğünde 67’nci hamam albeni balon üretimi tamamlanacak”

NEVŞEHİR Dünyada hamam çekicilik balon turlarının genişlik kısık yapıldığı bölgelerin başında mevrut Kapadokya bölgesi, yunak albeni balon uçuşlarının beraberinde, yunak çekicilik balon üretimi ile de dolay plana çıkmayı başardı. Nevşehir’in Ürgüp İlçesine merbut Ortahisar beldesinde Pasha Balloons Üretim A.Ş. aracılığıyla üretilen evcil ve milli hamam hava balonları ensiz dışına ihraç ediliyor.

Sıcak çekicilik balonunun üretim aşamaları hakkında hikmet veren Pasha Balloons Istihsal Müdürü Melik Zengin; “Tıpkısı balonun istihsal süreci, balonun büyüklüğüne bakarak değişebiliyor. 2 kişilik eğitim balonlarından 28 şahsiyet ticari balonlara büyüklüğünde üretimlerimiz kâin. Palavra üretimi 2 bölüm ile 4 hafta ortada değişiyor. Palavra üretimine tasarım ile başlıyoruz. Dizayn onayı alınan balonların üretim süreci başlıyor. Hava aracı namına değerlendirdiğimiz balonlar kumaştan olan ve kümbet dediğimiz hizip, bulaşıcı taşımaya hadim sepet bölümü ve kümbet içindeki havayı ısıtan bornür dediğimiz ateşleme bölümünden oluşmakta. Hep parçaları evcil ve milli yerine burada üretiyoruz. Sepetimiz polat aynı iskeletten oluşuyor. Onun haricinde uzvi hezaren ağacından belik yapıyoruz. Hint Kamışı ağacının özelliği ise çokça hafif ve streç olması. Balonların özellikle kaba baş aşağı çabucak bambu ağacının streç olması tıpkısı haddinden fazla kazayı de önlemiş oluyor. Antrparantez belli belirsiz olması de yakıt tasarrufu sağlıyor” şeklinde konuştu.

“‘Rekabet edebiliyoruz”

Balon ithal fail ayrımsız ülkeden, balon ihraç fail tıpkı ülkeye dönüştüklerini belirten Pasha Ballons Umumi Heyet Başkanı Mehmet Münezzeh Aydoğan; “Bunun etkileri müspet kalıç köylü dönmekte. Buda bizi müstahsil yerine bahtiyar ediyor. Bölgemizdeki istihsal hattının genişlemesi ve global firma olmamız nedeniyle bütün dünyaya ihraç şansımızı artırmakta” şeklinde konuştu.

“Yıl sonunu büyüklüğünde 67’nci balonu açıkgöz olacağız”

Aydoğan; “Yunak albeni palavra üretiminde üçüncü yılı geride bıraktıklarını belirterek; “Şu dakika 64. balonunuzun üretimi bitmeme ediyor. Yıl sonuna kadar 67’nici balonu da üreterek 2023 yılına hızlı ayrımsız methal yazmak istiyoruz. 2023 yılındaki hedefimizde 100 balonun üzerine geçmek. Ürettiğimiz balonlar 20, 22, 24 ve 28 kişilik balonlar. Dünyadaki başka rakiplerimize bakarak bulaşan balonu üretiminde yöre plana çıktığımızı söyleyebilirim” dedi.

“Arz haddinden fazla balon alan mevki Mısır”

Isıdam gelgel palavra ihracatının arz çok yapıldığı ülkelerin başında Mısır olduğunu belirten Aydoğan; “Kore ve Laos’dan talepler artarak bitmeme ediyor. Yakın ayrımsız tarihte Avrupa’ya de ihraç edeceğiz. Antrparantez Afrika’dahi ticari adına palavra uçuşunun yapıldığı ülkelerden de palavra talepleri artarak bitmeme ediyor. Türkiye’den bilahare isıdam albeni balon uçuşlarının bildirme vahim yapıldığı ülkeler, Kenya, Tanzanya, Mısır ve Myanmar. Myammar’da çöz karışıklık nedeniyle şu zaman pervaz yapılamıyor. Laos haddinden fazla hızlı gelişiyor” ifadelerini kullandı.

Share: