Pazaryeri Dereköy Barajı’nda boşluk ayında akarsu tutulmaya başlanacak

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yapımı süren Dereköy Barajı’nın tamamlanmasıyla 10 bin 700 dekar ekincilik arazisinin sulanacağı bildirildi.

Oran Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, yaptığı bağlanmış açıklamada, Bilecik ve ilçelerinde sonuç dönemde su yapılarının artmasının, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de oylumlu afi oynadığını belirtti.

Pazaryeri Dereköy Barajı’nda çalışmaların sürdüğünü bildiren Akçe, şunları kaydetti:

“Barajın tamamlanması ile barajda depolanacak akarsu ile 10 bin 700 dekar ekincilik arazisinin sulanması sağlanacak. Beden kazıları, enjeksiyon, dolusavak, derivasyon tüneli ve malzeme ulaşım yolları imalatları tamamlandı. Cisim dolgu imalatları bitmeme etmekte olup, 1 milyon 50 bin metreküp üst dolgusunun 763 bin metreküpü tamamlanarak temelden 60 metre yüksekliğe ulaşılmıştır. Mütezayit dolgu imalatları, su kabul etme yapısı ve valf odası imalatları tamamlanarak 2022 yılı çatlak ayında akarsu tutulması planlanmaktadır. Temelden yüksekliği 72 metre ve akarsu ambarlama kapasitesi 4,47 milyon metreküp barajın tamamlanması ile 2022 vahit fiyatları ile dekar başına 4 bin teklik sağlık artışı ve talih ekonomisine yıllık 42 milyon 800 bin teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: