Pençe-Kilit Operasyonunda martir olan Yusuf Ataş’ın babasından içli sözler: PKK unsurlarını bitirmeden gelmeyeceğiz, ülkemi seviyorum diyordu

Geçtiğimiz günlerde Pençe-Kilit Operasyonunda terör örgütü PKK mensuplarınca açılan ateş sonucu şehit olan Yaya Gedikli Çavuş Yusuf Tutturgaç’ın polis güçleri memuru babası Kurtuluş Ataş, oğluna gel dediklerini belirterek, “Gelmesini istedik, tavsiye ettik amma ‘bulunmayan’ dedi. ‘Ağababa mesleğimi ve ülkemi seviyorum, biz buradaki PKK unsurlarını bitirmeden gelmeyeceğiz” dediğini söyledi.

”HAYATTA GENIŞLIK HADDINDEN FAZLA İSTEDİĞİM ÖZDEK KIZ ÇOCUĞUMUN OLMASI”

1 Ekim 2022’birlikte Pençe-Kilit Operasyonunda yıldırı örgütü PKK mensuplarının açtığı ızdırap sonucu martir olan Piyon Gedikli Çavuş Yusuf Tutturgaç’ın arkadaşlarının paylaştığı videoda, “Benim vasiyetim, hayattan en haddinden fazla istediğim madde, tek kız çocuğum olsun istiyorum. Eğer ölürsem yegâne lösemili kız çocuğunun hayatı boyunca tüm masraflarını karşılayın. Benim vasiyetim budur. Benzeri bile bayramda gidin annemin, babamın elini öpün” demişti. Bu videonun konusunda mutluluk genelinde bir nice gönül şehit Tutturgaç’ın vasiyetini adına haberdar etmek amacıyla bindi sundu.

“LEŞKER KALKMAK İSTİYORDU”

Martir oğlu Yusuf’un herkese cebin hayırhah olduğu tamlayan baba Halas Tutturgaç, oğlunun gelişigüzel devir er görünmek istediğini aktardı. Ataş, “Adamakıllı benzeri çocuktu, tatlıca ayrımsız evlattı. Hayırseverdi arkadaşlarına, eşe dosta, komşulara herkese yararlı yapan bir çocuktu. Acılı bire bir yaşantımız olmadı, kendisinden yana tıpkı sıkıntımız birlikte olmadı. Yaşarken birlikte bizi sevindirdi, rahmetli olunca bile sevindirdi. Arkadaşlarına vermiş olduğu vasiyetinde kendisinin hayırhah tıpkı kişiliğe erbap olduğunu hep beraber gördük. Leşker almak istediğini söyledi, ben bile mesleğim gereği asker kalkişmak pres dedim oğlum. Sınırlarda, köylerde veyahut köylerde fariza yapacaksın, merkezde söz, polis ol dedim. O üstelik ‘Yok cet ego çeri olacağım’ dedi.

”KENDİSİ BÖLGEYE ISTEYEREK GİTTİ”

2018 yılında sınavlara girdi patika yüksekokulunu kazandı. Balıkesir’de gördü eğitimini 2 yıl. Devamında Isparta ve İstanbul’da komando eğitimini aldı. Eneze atama yeri Kırklareli Vize artık, birliği Hakkari çıkınca oraya gitti kendisi. Askeriye baskı benzeri patika, mübarek de bir meslek. Orada teşkilat elemanları, PKK’lılar çoktur o bölgede. Devletimiz birlikte Pençe Kilit Harekatı başlattı o bölgede. Kendisi isteyerek ve atlaya zıplaya gitti. Gelmesini istedik, başvuru ettik ama bulunmayan dedi ‘Cet, mesleğimi ve ülkemi seviyorum dedi. ‘Biz buradaki PKK unsurlarını bitirmeden gelmeyeceğiz dedi” diye niteleyerek konuştu.

“KENDİSİYLE ALIM DUYUYORUZ”

Evladı ile alim duyduğunu vurgulayan ata Ataş, devletin ölümsüz kalacağını söyledi. Baba Ataş, “Devletimiz nazik. Oğlum martir oldu ama oradaki fariza bitmedi. Devletimiz PKK ve ona yakın tam unsurları bulunmayan edecektir. Oğlum birlikte bu yolda vatanı amacıyla, bayrağı amacıyla martir oldu, mertebesi çok güzel. Olur, üzüldük, canımızdır. Ama elhamdülillah devletimiz kalıcı kalacağından ufuk sevincimiz da var. Tanıklık mertebesine yükseldi. O yüzden gururluyuz, kendisinden hava duyuyoruz” şeklinde konuştu.

”LÖSEMİ İLE İLGİLİ PAYLAŞIMI BİZLERİ GURURLANDIRDI”

Küçük kızlarının martir oğlu Yusuf ile alay malay büyüdüğünü ve o yüzden kız çocuklarına cebin begayet bir sevgisinin olduğunu dile getiren cet Ataş, “Lösemi ile ait yapmış olduğu paylaşım amiyane bizleri de gururlandırdı. Ülke tıpkısı yankı uyandırdı. 7’den 70’e bütün bu konuda arkalama yapmak istediğini belirtti. Bu işle ilgilenen kuruluşlar oldu. O kurumdan de bizleri aradılar, iyi olsunlar. Çocuğun vasiyeti ile ilişik memnun kaldıklarını söylediler. Kız çocuğu ile ilgili yapmış olduğu izah bile kendisinin aynı kız kardeşi var 6 yaşında. Çocuğun önceki gününden beri Yusuf ile beraberdi. Çocuğumuz doğduğu çevrim kucağına doğdu onun. Bebekliğini, sürünmesin, yürümesin, ilk konuşmasını Yusuf bunlara şahit oldu. Onunla bu arada büyüdüğü amacıyla hoşur benzeri sevgisi vardı, kız çocuğuna alın. Bala yanlarında büyüdüğü amacıyla Yusuf’un ona alın sevgisi emretmek kim kurban olduğum Tanrı şehit olacağını kalbine indirmiş, bunu dahi dile döktü.

”VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ”

O videoteyp içinde bile keyifli bire bir şekilde diyor, ‘Ben şehit olursam lösemili ayrımsız çocuğa bakılsın’ vasiyet ediyor. Elhamdülillah vasiyeti yerine getirildi. Talih adına namına getirildi. Cümle ehil daha çok. Cumhurbaşkanımız, devlet büyüklerimiz, Elazığ Valisi, Bingöl Valisi yani bütün talih erkanı çocuğun vasiyetine sahip çıktıklarını belirttiler. Hakikat de oldu. Bizim Yusuf’umuzun vasiyetindeki gibi kızımın yaşlarında bir kız çocuğu. Allah ona da bilcümle hastalara üstelik onma versin Elazığ Valimiz bu konuyla ilgilendiren vasiyeti hesabına getirdi. Sıhhatli olsunlar konuyla ilgilendiler, Cenabıhak onlardan razı olsun” açıklamalarında bulundu.

Share: