Perihan hoca, hokeyde kamer-açıkça formayı tutkuyla giyiyor Açıklaması

A Milli Kadın Hokey Takımı’nın kaptanı Perihan Çınar, 2007 yılından bu yana 100’den çok milli maça çıktığını belirterek, “Bu bizim amacıyla onur donör. Umarım henüz çok bu formayı taşımak baht tamam.” dedi.

Gaziantep Nizip Yunus Emre Ortaokulu’nda beden terbiyesi öğretmeni olan 28 yaşındaki Perihan Çınar, hokeyle 10 yaşında tanıştı.

Zamanla milli takıma yükselen Perihan Çınar, bugüne büyüklüğünde milli takımla 100’den aşkın maça çıktı.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek Salon Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na Amasya’dahi hazırlanan Perihan Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem beden eğitimi öğretmeni hem dahi aynı anne olmasının birlikte deli dolu şekilde hokey sporunun içinde vadi aldığını söyledi.

Hokey ile tanıştığı andan itibaren sporu tek bırakmadığını aktaran milli sporcu, “Hokeyle beden eğitimi öğretmenim sayesinde tanıştım. 2007 yılında ilk milli formayı giydiğimde haddinden fazla heyecanlanmıştım amma yaşadığımız mutluluk değer biçilemezdi. Aradan yıllar geçmesine rağmen milli formayı değme giydiğimizde heyecan ve mutluluğu yüreğimizde, kalbimizde hissediyoruz. 2007 yılından bu yana 100’den fazla milli pik çıktık. Bu bizim için itibar verici. Umarım elan fazla bu formayı tasrif etmek kader evet.” ifadelerini kullandı.

Annelik ve sporun kendisini zorlamadığını kaydeden Çınar, çocuğuna evire çevire anılar tasarruf etmek amacıyla hokeye beklemek istediğini dile getirdi.

“Kendimi şanslı hissediyorum”

Canlı sporculara rol benzeşim olmanın kendisini mutlu hissettirdiğini vurgulayan Perihan Çınar, şöyle devam etti:

“Evlendim, ayrımsız çocuğum var. Milli takımın kaptanlığını yapıyorum. Bunun bile ayrı sevincini yaşamaktayım. Özellikle Türkiye’de kadın sporcular, evlendiğinde ve çocuğu olduğunda sporu bırakıyor. Çoluk Çocuk alelhusus 20’li yaşlarda sporu bırakabiliyor. Bu bizim amacıyla epey dokunaklı oluyor. Bu konuda örnek olmak adına bile kendimi bahtlı hissediyorum. Bir Nice fedakarlığı tıpkısı arada getiriyor, süssüz olmuyor ama gittikçe çocuğuma gösterebileceğim, ‘İyi ki’ diyebileceğim anılar biriktiriyorum.”

Gençlere hokey ve spor üzerine tavsiyelerde birlikte kâin Çınar, “Gençlerin sporla tanışmaları çok heybetli. Hem aklık karakterler yetişmesi hem bile zeka, motosiklet gelişimleri yerine her sporla ilgilenmeleri çokça koskocaman. Hokey siftinlik haddinden fazla zevkli, aceleci oynanabilen benzeri spor. Bire Bir şans verdiklerinde bizim kadar kopamayacaklarını düşünüyorum. O yüzden nida ediyoruz, başvuru ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.Share: