Pirinç Üreticisi “Siz Söylerseniz O birlikte Verilir” Dedi, Kılıçdaroğlu Çeltik Ayak Tabanı Fiyatı Önerisini Açıkladı: “Detaylı Çıngı 20, Ölçülü Tane 18 Lira Cins”

Selen: TAMER ARDA ERŞİN/MEHMET REBİ ÖZDEMİR – Azrail: ÜNAL AYDIN

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’daki benzeri çeltik tarlasında pirinç üreticileriyle tıpkısı araya geldi. Çeltik aya fiyatı önerisini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Ferdî kanaatim, etraflı sunum çeltikte 20 liralık, orta tanede de 18 liralık türlü. Söylenen rakamlar, afaki rakamlar değil” diye niteleyerek konuştu. Bire Bir düğü üreticisi ise Kılıçdaroğlu’na, “Başkan’ım, ‘Emekliye zam’ dediniz bayramda, verildi; ‘ikramiye’ dediniz, verildi. Bu çeltiğe dahi bir öz söyleyeceksiniz, o bile verilir. Siz söylerseniz o bile verilir” dedi.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, zaman Samsun’un Alaçam ilçesine sınırlanmış Doyran köyünde çeltik üreticilerinin sorunlarını dinledi. Bire Bir çeltik üreticisi, tarlalarındaki ürünleri Türkiye’nin kısık hesaplı şartlarında elde ettiklerini belirterek Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“Adalet istenmez alınır. Hakkımızı istiyoruz. Maliyetlerimiz haddinden fazla taşkın evre yüksekti bu sene. Basma fiyatlarımız yüzdelik 300’lere, süt… (Kılıçdaroğlu: Bazıları yüzdelik 400) 400 diyelim, tamam akla yatkın diyorsunuz. Elektrik… Olmazsa gayrimümkün suyla yetişen benzeri bitki. Suyun içre olması gereken bitki. Kızılırmak denize akıyor, biz coşkunluk çekiyoruz burada.”

“ÇELTİĞİMİZE İYİ BİR FİYAT TALEP EDİYORUZ”

Kılıçdaroğlu’nun “Birçok dönüm çeltik ektiniz” diye sorduğu maraba, 150 dönüm ektiğini dile getirerek, “Tığ birlikte çeltiğimize şans olursa dolgunca tıpkısı değer rica ediyoruz. Talebimiz şöyle; öz çapımızda hesabımız yaptık. Çeltiğimize Allah felek ederse 20 lira üzere ayrımsız değer istiyoruz” dedi.

Başka tıpkısı çiftçi bile “Devletimiz bu işleri açıklamada geç kalıyor. Bizi Ekincilik Emniyet Kooperatiflerine yarıda bırakıyor, sonra tüccarlara boğduruyor. Tığ çeltiğimizi sattıktan sonra TMO fiyat açıklıyor. Hakeza tıpkı anlamı yok yani. Biz, 20 devir sonra hasat yapacağız, şu anda bedel bekliyoruz. Bizim sabık yıl 80 liraya aldığımız tezek, şu anda 640 teklik. Mazotu 7 liraya aldık, şu anda 27 lira. Hayatiyet yüzdelik 200 arttı. Bizim maliyetimiz çokça erdemli. Biz, 20 teklik olmasını dilek ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Sözlerine kaldığı yerden devam fail değişik rençper, “Geçen seneki desteklerimiz anca benzeri yıl sonra geldi, o birlikte geçen seneki soylu erki şartlara göre geldi… Geçen seneki desteklerin henüz önce gelmesi gerekirdi, bu seneki şartlara göre gelmesini beklerdik” dedi.

KILIÇDAROĞLU: DETAYLI TANE 20 LİRA, ORTA TANEDE 18 LİRA OLABİLİR

Kılıçdaroğlu, çiftçilerin sorunlarına ilgili şunları söyledi:

“Köken maliyetleri belli. Bu kadar pahal maliyetler içinde yeryüzü azından üreticinin doğru ayrımsız kar elde etmesi geçişsiz kim önümüzdeki sene kökeninden basılmış fiyatları artacak, farklı fiyatlar artacak, sunu azından hazırlıklı olmalı. Ilk Teşrin konusunda biraz, ‘Evet, ben ekmeliyim, elbet olsa içtimai azamet beni bekâr bırakmaz, maliyetimi kurtarır, bana akıllıca benzeri kar birlikte verir’ düşüncesi içre. Bu çerçeveden baktığımızda benim kişisel kanaatim, ince devam, sizin söylediğiniz çeltikte 20 lira, itidalli tanede de 18 teklik kabil. Söylenen rakamlar, afaki rakamlar değil. Dünya piyasalarına bakıldığı zaman cins elan da görülüyor. Haricen pirinç ithal ediyorsunuz, dünyanın parasını veriyorsunuz. Bile dolar bazından veriyorsunuz. Dahi ecnebi ülkenin çiftçisi kazanıyor. O ülkelerde bile o ülkenin hükümeti kendi çiftçisine destek veriyor. Oysaki tığ kendi çiftçimize desteği versek güvenli olun dış alım kesilmiş olacak. Üretim artmış olacak.”

“Amerikalı çiftçisine Türk çiftçisini ezdirmeyelim” diyen çiftçiye Kılıçdaroğlu, “Siz üretmezseniz 85 milyon haris kalır. Haricen getiriyor. Hangi kadar getireceksiniz? Hadi bir, üç, beş sene. Dışarıya niye para verelim” diyerek karşılık verdi.

Başka ayrımsız dikici üstelik erdemli maliyetlere özen çekerek, “Ondan sonradan diyorlar ki ‘Geçin’. Elbet geçineceğiz? Biz, işin içinden kuşkusuz çıkacağız” diye niteleyerek sordu. Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Harran Ovası’ndan başlayarak Türkiye’nin genelinde kuracakları gündüz enerjisi sistemi ile elektriği çiftçilere emeksiz vereceklerini belirtti. Ekinci, Kılıçdaroğlu’na faaliyet konusunda yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Başkan’ım, önceleri aşiyan ile tarlada beğenilen neşelilik ortada fark vardı. Deminden meskeni geçti evet. Evdeki beğenilen elektriği geçti. Evdeki kullanıyor 100 kilovat, biz kullanıyoruz günde bin kilovat. Bunun fiyatı hangi olacak Başkan’ım? Köylünün bayağı durumu bol değil, benzeri yere gidiyor dahi bundan sonra bakacağız.”

“SİZ SÖYLERSENİZ O DA VERİLİR”

Kızılırmak suyu kendilerine verilmediği amacıyla tarlasının 10 gündür su beklediğini dile getiren ayrıksı dikici, Kılıçdaroğlu’na, “Başkan’ım, ‘Emekliye zam’ dediniz bayramda, verildi, ‘ikramiye’ dediniz verildi. Bu çeltiğe da ayrımsız madde söyleyeceksiniz, o üstelik verilir. Siz söylerseniz o dahi verilir” dedi. Kılıçdaroğlu, uzun kesim çeltiğin 20 teklik olması gerektiğini kaydederek, “Evet kardeşim seneye tohum, seneye büyüklüğünde mevrut zamları fikir. Basma, hayatiyet fiyatı tıpkı kalmayacak. Süt fiyatı tıpkısı kalmayacak. Sen bu insanları tarladan küstürürsen 85 milyon açgözlü kalır. Pirinç; size verdiğimiz paradan çokça daha fazlasına ithal ediyoruz ya” diyerek konuştu.Share: