Prof. Dr. Bağıntı Kolaylı: “Ülkemiz ayrımsız bal ülkesi”

Prof. Dr. Bağıntı Kolaylı: “Ülkemiz ayrımsız bal ülkesi”

KTÜ Malumat Yazın Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bağlılaşım Kolaylı:

“Türkiye bal çeşitliliği itibarıyla birlikte dünyanın arz iyilerinden; Bizdeki kadar bal çeşitliliği olan aynı apayrı ülke yok”

“Güzeşte sene yaklaşık 110 bin ton bal üretilirken bu sene elan hesap yapılmadı ama 150-200 bin ton civarında bal ürettik”

“Türkiye’nin genelinde bal verimi faziletli; Bu yıl bal üreticilerinin yüzü güldü”

“Bal ihracatımız anbean artıyor, hele Ortadoğu ülkelerine Zenci ülkelerine bal ihracatımız var”

TRABZON – Karadeniz Beceri Üniversitesi Bilgi Gökçe Yazın Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bağlılık Kolaylı, Türkiye’nin bal üretimi ve bal çeşitliliği itibarıyla dünyanın önde gelen ülkeleri ortada yer aldığını belirterek bu sezon bal üretimi açısından çok bereketli geçtiğini söyledi.

Bu yıl bal üretimi daha tam olarak hesaplanmadığını fakat bu rakamın 150-200 bin ton seviyelerinde olduğunu adisyon ettiklerini tamlayan Kolaylı, vakit kaybetmeden kestane balında albeni şartlarından dolayı verimin beş altı olduğunu kaydetti.

Türkiye bulunduğu coğrafi konumundan dünya Asya, Avrupa ve Afrika’nın tamlık tıpkısı geçiş noktası olması dolayısıyla ballı nebatat coğrafyasına bilge pozisyonda bulunduğunu anlatım eden Kolaylı “Bu nedenle Türkiye hem bal üretimi hem üstelik bal çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi. Bal üretimi bakımından bir numara tam Çin, ikinci tam Hindistan üçüncü sırada bile Türkiye geliyor. Normalde geçen yıl kısaca 110 bin ton bal üretilirken bu sene daha hesap yapılmadı fakat 150- 200 bin titrem civarında bal ürettik. 2022 yılı balcıların çok bahtiyar olduğu ayrımsız sene. Çoğu bölgede bal verimi haddinden fazla yüksekti yemeden içmeden kestane balında ürün bağan oldu, o birlikte Karadeniz Bölgesinin fazla yağış almasından kaynaklandı. Çünkü kestane balı yaklaşık 2 haftalık bire bir süreçte toplanıyor. O dönemde ara sıra bölgelerde çokça yağmur olduğu üzere kestane balı verimi azaldı. Onun dışında alelhusus Gün Doğusu Anadolu Bölgesi Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Bingöl, Hakkari’ye akıllıcasına gittiğimiz ant artağan miktarda bal verimi oldu. Daim arıcılarla ilişki halindeyiz, üreticiler bu yıl bal üretimi bakımından amiyane memnunlar. Karadeniz Bölgesi, Şark Küçük Asya Bölgesi bu sen genişlik ak yazılı bölgelerden. Esasen Türkiye’nin genelinde bal verimi faziletli, zımnında bu sene bal üreticilerinin yüzü güldü bu haysiyetle haddinden fazla mutlular. Türkiye tıpkısı bal ülkesi ve bal çeşitliliği bakımından bile dünyanın arz iyilerinden. Bizdeki kadar bal çeşitliliği olan benzeri mutluluk namevcut” dedi.

“Düzgüsüz bala ciddi deste var”

Türkiye’nin bal ihracatının her an arttığına ilgi çeken Prof. Dr. Sadakat Kolaylı, “Bal ihracatımız anbean artıyor, alelhusus Ortadoğu ülkelerine, Arap ülkelerine bal ihracatı var. Sahadan aldığımız bilgiler da bunu destekliyor. Hele daraç dışından orman gülü balını düz, kullanan ülkeler var. Esasen sahadan aldığımız bilgilere göre ancak dışından haddinden fazla talep geldiği rapor ediliyor. Özellikle Orman gülü balına (deli bal) tıpkı ilgi var fakat bu ilginin sebebini tığ bibi çözemedik” diye konuştu.

Orman gülü balının yüzdelik 95 oranında Türkiye’dahi üretildiğini vurgulayan Kolaylı, “Orman gülü balı, acı bal namına da adlandırılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı satışı durduruldu. Orman gülü balı olarak ta deli bal namına dahi satılamıyor. Gördüğümüz kadarıyla bu balı el altından çiçek balı diye çokça alıp kullananlar var. Bizde aslında bu konuda dikkati almak istiyoruz. Orman gülü balı dünyada yüzdelik 95 oranında Türkiye’dahi üretiliyor. Türkiye menşeili bal. Bu bal, tıbbı bal olma potansiyeli haddinden fazla yüksek. Özellikle erdemli potansiyel farkı hastalarının bu balı tüketebilir olması ama balla ilişik yeterli araştırma bulunmayan. Bu baldan kaynaklanan zehirlenmeler vakalar var, makaleler çokça merkum ancak bu balın tıbbı ayrımsız bal yerine kullanılma potansiyeli ile ilişkin araştırmalar ev” şeklinde konuştu.

“Anormal baldan tılsım yapalım kesinlikle değerlendirelim”

Prof. Dr. Bağlılaşım Kolaylı, akademik camiayı balla ait iş yapılmasını kaynak ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bili insanlarına sesleniyorum; Türkiye’dahi onlarca ispençiyari fakültesi var, farmakoloji birimleri var. Bu balı lütfen alıp değerlendirin. Bu baldan tılsım yapalım. Bizim özümüz bu bal. Gün Doğusu Karadeniz Bölgesi, Mağrip Karadeniz Bölgesi, Sarp’tan Kırklareli’yle kadar uzanan hatta orman gülü balı evet akman olarak evet üstelik diğer çiçeklere karışmış namına üretiliyor. Ama, yasaklanamaz zira orman şeş bir nebat bu balın kıymetini bilemiyoruz. Eksiğimiz, tam düzentileme veri elimizde namevcut. O yüzden akademik camiayı bu balla ait mesai yapmasını tavsiye mektubu ediyorum. Tevettür düşürücü adına kullanılma potansiyeli faziletkâr bizim dahi araştırmalarımız var bu konuda. İlaç olması için tıpkısı doğal bileşiğin ya üstelik sentetik bileşiğin Faz 1, Safha 2, Safha 3 çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bu çalışmalara henüz henüz başlanılmadı ser aşamasında icraat. O bakımdan duyarlı akademisyenlerin bu konuya eğilmelerini çağırma ediyoruz. Yabancı ülkelerde balı, temel yerine kullanıyorlar, ballı şuruplar üretiliyor. Füru üzere, erkân için, yaşlılar amacıyla azık ulama maddesi yerine tamamlayan tıp unsuru adına balı kullanıyorlar. bu bakımdan bal tılsım adına yardım maddesi yerine kullanılıyor. Fidan bal reçete diyemeyiz, buna tığ besin ulama maddesi diyoruz.”

“Balın fiyatı arttıkça kalitesi artar, kusurlu ayrımsız akıl”

Cali bal üzerine ara sıra kendilerine şikayetler geldiğini de hatırlatan Kolaylı, balın fiyatı arttıkça kalitesinin arttığı yönündeki düşüncenin yanlış olduğunu söyledi. Kolaylı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Cali bal üstüne bize birlikte ara sıra şikayetler geliyor. Genelde tüketiciler balı baktığım antlaşma bal düzme midir, değil midir? Elbet anlayabilirim? Balı koklamayla maalesef anlaşılmıyor türlü analizleri var. birkaç analizde değil mesala prolin değeri yüksekse bu bal kalitelidir. Yarayışlı, prolin değeri yüksekse peki kalitelidir fakat yüzde yüz kalitelidir anlamına gelmiyor. Zira balın içine prolin da katabiliyorlar. Dolayısıyla balda ölçülen 10-15 sunum değişebilir var. O parametrelerin hepsinin kemometrik kendisine değerlendirilmesi gerekiyor. Bu yüzden bal kodeksine göre belirleme edilen parametreler ölçüldüğü takdirde balın nitelikli olup olmadığı, cali olup olmadığı analizlerle belirleme edilebiliyor. Tarım Bakanlığı onaylı ballar, ya bile arıcıların haddinden fazla dolgunca bildiği güvendiği kimselerden aldıkları ballar nitelikli ballardır. Haddinden Fazla pahalıya satılan ballar Örneğin kilo fiyatı 2 bin 3 bin TL’ye satılan ballar haddinden fazla kaliteli ballar diyemeyiz, bu da bire bir matlup. Balın fiyatı arttıkça kalitesi artar, hatalı bire bir kanı. Ince yıllardır ballarla çalışıyorum seçme dönüş ayrımsız güruh bal geliyor bize ama maalesef 150-200 TL’ye satılması müstelzim balı 2-3 bin TL’ye satabiliyorlar, bunları üstelik görüyoruz. Faziletkâr fiyatlıdır diye niteleyerek bu bal çokça kalitelidir anlamı çıkmıyor. Tüketicilerin bu konuda üstelik açıkgöz olması gerekiyor. Anzer balı faziletli fiyatlara satılan aynı incik. Anzer balının benzeri ayraç değeri oluşmuştur çok birkaç üretilen bir incik. Belki bu yıl ayrımsız titrem iki ton üretilmiştir, bu yıl biraz henüz bol geçtiği üzere. Bu arz talep meselesi. Filhakika Anzer balı coğrafi işaretli olduğundan talepte çok olunca fiyatı otomatikman artıyor. Buna bire bir itirazımız yok, cins fakat başka çiçek ballarında bunu görüyorum 850 TL, bin TL, bin 500 TL’ye satılıyor.”

Share: