‘Provokasyonu geçmiş dakikada gördüm’

AYTUNÇ ERKİN

Demin siz deplasmandan 2-2’yle dönmüşsünüz. Kadıköy’de oynuyorsunuz ve rakibinizin sunu makro oyuncularından Pepeme 30’uncu dakikada oyundan atılmış. Hangi yaparsınız? Takımınızı şarkılarla türkülerle destekler ve kupa yolunda finale doğru yol alırsınız. Fakat Kadıköy’bile benzeri kol ‘yandaş’ elan evvel dakikalardan itibaren güya maçın Fenerbahçe aleyhine dönmesi üzere uğraştı. Evet bunu ilk kim gördü: Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Saika.

Ilaç alınması için uyardı

Maçın böylece Aziz Sebep’la beraberdik. Öfkeliydi… Zira maçın önce dakikalarından itibaren stadyum görevlisinden tutun herkesi uyarmaya başladığını söyledi. Yıldırım şunları anlattı:

“Stat görevlisini dahi yönetimsel menajerimiz Hasan Çetinkaya’yı dahi aradım. Ajitasyon olduğunu anlattım ve dikkat etmeleri konusunda herkesi uyardım. Antrparantez yargıcı Mete Kalkavan’a aceleten malumat yolladım. Hasan’la ve ‘Kornerde sahanın ortasına çokça erken gitti’ uyarımı yaptım. Emniyetten bile nahiye vuruşlarının yapıldığı yerlerde bitli önlem alınmasını ve kalkanlarla oraya atık maddeleri engellemesini istedim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan aradı

Tamam maçtan bilahare kimler aradı Saika’ı? Reisicumhur Erdoğan’ın telefon açtığını ve kulübün, olaylarla ilişik emniyetle müstelzim işbirliğini yapmasını, görüntüler konusunda apotr olunmasını istediğini öğrendik. bu arada Fenerbahçe Kulübü Başkanı’nın telefonu durmuyordu ve Saika herkese ‘Kışkırtma’ diyordu. Şaşkındı… Şunları söylüyordu:

“Hem kupa hem bile şampiyonluk şiddetli aldı. Fakat 3 Orak Ayı ayrıksı bire bir şekilde bitmeme ediyor. Bunu işleyen taraftarımız değil bilmediğimiz bire bir takım. Bunlara yandaş demiyorum. Finale giden yolda; 10 dirilik eskimiş rakibe karşı, cemi ruh bilimsel ve fiziki yarar  ehimizeyken, bu yapılan hicap! Bütün uyarılara rağmen, tüm bindi talebine karşın, temas yardımın sağlanmaması; sahaya ecnebi maddelerin atılması, bunun aynı senaryo olduğunu yalınlık ve net şekilde ortaya koymakta.”

Görüntüleri biricik bir tane izledi

Ermiş Sebep sabaha büyüklüğünde görüntüleri tek biricik izledi. Hem stadyum müşteri görüntülerini hem dahi yayıncı kuruluşun görüntülerini
ayrımsız encam aynı et kafalı sardırarak seyretti. Alelhusus köşe bölgelerinde ve Beşiktaş yedek kulübesinde yaşananları biricik yegâne kerte aldı. Fenerbahçe’yi ait her hatayı ve yanlışı fora etmek üzere de harekete geçti. Ancak ısrarla şunları söyledi:

“Fenerbahçe’ye hücum yapılırken, Volkan’a atılan yabancı maddeler varken, Hasan Çetinkaya’nın, Mehmet Topal’ın kafaları yarılırken maçlar halel edilmedi bunu de unutmayın.”

Kurmaylarıyla bildiri hazırladı

Görüntüleri izlerken de Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ve kurmaylarıyla kamuoyuna açıklamasını hazırlıyordu. Anif tıpkısı beyanat yayımladı. Beyanat netti:

“Fenerbahçe gene ibret bazı ellerin devreye girmesiyle kaosa sürüklenmeye çalışılmaktadır. Fenerbahçe, üstünde  baziçe oynanacak tıpkı pakt değildir. Daha önce bu eşkal oyunlara elbet cevaz vermediysek, esasen tıpkısı duruşu, zinde sergileyeceğiz. Bu hakeza bilinsin.”

Share: